Kryzys nie nadchodzi. On JUŻ TRWA. Komitet Stabilności Finansowej ostrzega

Wskaźnik dobrobytu/Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
REKLAMA

Komitet Stabilności Finansowej ostrzega, że akcja kredytowa polskich banków może zostać znacząco ograniczona. Powodem ma być trwający kryzys wywołany m.in. wprowadzonymi przez rząd restrykcjami covidowymi.

Ograniczenie akcji kredytowej, według Komitetu Stabilności Finansowej, spowodowane może być niepewnością rynku, któa wynika z kryzysu pandemicznego.

„W obecnych uwarunkowaniach – silnego spowolnienia gospodarczego w Polskiej i światowej gospodarce, napięć na rynkach finansowych oraz wzrostu ryzyka kredytowego – ryzyko nadmiernej akcji kredytowej jest bardzo niskie” – twierdzi Komitet Stabilności Finansowej w komunikacie.

REKLAMA

Autorzy zauważają, że polską gospodarkę dotknął szok popytowy. To on ma być powodem zwiększonego ryzyka. „Popyt na usługi w niektórych branżach został drastycznie ograniczony, przekładając się na załamanie przychodów części przedsiębiorstw”.

„Wraz z wstrzymaniem aktywności w znacznej części gospodarki i w konsekwencji ze spadkiem dochodów gospodarstw domowych, zmniejszył się popyt na pozostałe kategorie towarów i usług. Ponadto wobec utrzymującej się niepewności dotyczącej pojawienia się kolejnych fal epidemii, oczekuje się, że proces odbudowy popytu będzie ograniczony” – twierdzą autorzy raportu Komitetu Stabilności Finansowej.

Komitet Stabilności Finansowej (KSF) jest organem właściwym w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w Polsce, co zostało określone w ustawie o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym, która weszła w życie dnia 1 listopada 2015 r. Komitet Stabilności Finansowej został pierwotnie utworzony w 2008 r. jako platforma współpracy i koordynacji działań na rzecz wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego.

W Komitecie Stabilności Finansowej reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego tj. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Źródło: money.pl, nbp.pl

REKLAMA