Kto dostanie literackiego Nobla? „Przyszła już pora na Murzyna”

Olga Tokarczuk/fot. Facebook Wroclaw [Wroclove]
Olga Tokarczuk/fot. Facebook Wroclaw [Wroclove]
REKLAMA

Według przecieków oraz typów wskazywanych przez ekspertów w szwedzkich mediach, największą szansę na literackiego Nobla ma kobieta spoza Europy. Niektórzy wskazują też, że czas na kogoś z Afryki.

Już w czwartek w Sztokholmie sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosi, kto dostanie literacką nagrodę Nobla.

„Powinna to być kobieta…”

Eksperci pytani przez szwedzką agencję prasową TT, za faworytów uważają kanadyjską poetkę Anne Carson oraz amerykańską pisarkę Jamaicę Kincaid.

REKLAMA

Publiczna rozgłośnia Szwedzkie Radio za możliwego laureata wskazuje nagrodzoną w 2018 roku alternatywnym Noblem (nagrodą zorganizowaną jednorazowo przez szwedzkich przedstawicieli kultury, gdy Akademia Szwedzka nie ogłosiła laureata) francuskojęzyczną pisarkę Maryse Condé z Gwadelupy. Innym typem jest amerykański pisarz Thomas Pynchon.

W ostatnich latach, jak spekulowano, mocnymi kandydatkami do Nobla były kanadyjska pisarka Margaret Atwood oraz amerykańska autorka Joyce Carol Oates.

„…albo Murzyn…”

Według wychodzącego w Finlandii szwedzkojęzycznego dziennika „Hufvudstadsbladet” pora na docenienie Noblem autorów z kręgu kulturowego Afryki. Od lat wskazywanym faworytem jest kenijski pisarz Ngũgĩ wa Thiong’o, w tym roku głośniej mówi się, że Nagrodą Nobla powinien zostać wyróżniony kongijski pisarz Alain Mabanckou. Wśród kobiet wymienia się pochodzącą z Kamerunu francuską pisarkę Leonorę Miano.

„…albo Azjata”

Członkowie Akademii Szwedzkiej mogą zdecydować się również na wybór laureata z Azji. Wśród kandydatów wymieniany jest wietnamski pisarz i dysydent Duong Thu Hu’o’ng, koreański buddysta Ko Un (mogą mu zaszkodzić oskarżenia w ramach akcji Me too) lub syryjski poeta Adonis

Wszystko byle nie biały, heteroseksualny mężczyzna z Europy?

Jak widać zupełnie nie przewiduje się, że nagrodę może otrzymać biały mężczyzna (taki prawdziwy, a nie kobieta uważająca się za mężczyznę). Wychodzi też na to, że nawet jeśli najlepszy twórca żyłby w Europie, to z powodu poprawności politycznej i tak nie miałby szans na nagrodę.

To nie byłyby dobre czasy dla Sienkiewicza…

Źródło: PAP, Polsat News

REKLAMA