Szykują nam szczepionkę „omijając” ważną procedurę

szczepienie/Szczepionka/fot. ilustracyjne/fot. pixabay
Szczepionka/fot. ilustracyjne/fot. pixabay

Koronakaruzela napędzana jest na nowo, nieustannie słyszymy o kolejnych zakażeniach i różnie liczonych ofiarach. Taka narracja sprzyja pracom nad szczepionkami mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Mało tego, sprzyja też omijaniem ważnych procedur. Tak jest w przypadku substancji opracowywanej przez niemiecką firmę Biontech z Moguncji wspólnie z amerykańskim Pfizerem.

„Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła procedurę certyfikacji szczepionki na koronawirusa. Prace nad nią prowadzi niemiecka firma Biontech z Moguncji wspólnie z amerykańskim Pfizerem” – podaje dw.com.

Agencja poinformowała we wtorek w Amsterdamie, że trwają prace nad wpuszczeniem na rynek substancji leczniczej BNT162b2, dla której ma zostać zastosowana specjalna procedura tzw. rolling-review. Polega to na tym, że producenci na bieżąco będą dostarczać wyniki poszczególnych etapów badań klinicznych.

„Procedura rolling-review będzie tak długo kontynuowana, aż zebrana zostanie wystarczająca ilość danych uzasadniających poparcie wniosku o certyfikację” – zapewnia w oświadczeniu agencja.

Klaus Cichutek, prezes Instytutu Paula Ehrlicha (PEI), instytucji odpowiedzialnej w Niemczech za certyfikację leków tłumaczył, że przy omawianej procedurze substancja pojawi się na rynku „zanim całkowicie zakończy się III etap badań klinicznych, który z reguły trwa 1-2 lata”.

To nie jest pierwsze takie działanie EMA w przypadku prac nad szczepionką na COVID-19. Tę samą procedurę zastosowano dla brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca. Ta opracowuje substancję o nazwie AZD1222 przy wsparciu naukowców z Oxfordu.

WHO podaje, że w trzecim etapie badań klinicznych jest kilkanaście szczepionek na całym świecie, a pierwsza z nich powinna wejść na rynek na początku 2021 roku.

Źródła: NCzas.com, dw.com

14 KOMENTARZE

  1. Polacy aktualnie boją się rządu w Polsce – w stosunku do polityków zawsze domniemanie winy.
    Polacy nie będą się bali polskiego rządu.

    • dobrze by bylo ale tak nie będzie bo w TV się pokaże że dostali a tak naprawdę może to być zwykła witamina C… i jak to sprawdzisz? Pojedziesz do szpitala, poprosisz o pierwszą lepszą „szczepionkę” i sam im do d. …. przystawisz?

  2. Pierwsi w kolejce jak rozumiem cały rząd , a potem po kolei posłowie i senatorowie jak i wszyscy ministrowie. Mąż mojej koleżanki po zaszczepieniu się przeciwko grypie dostał zanik mięśni i paraliż kręgosłupa, już nie żyje.A tu w tak krótkim czasie i ciach szczepionka a wirus mutuje i mamy już inna jego odmianę, to ciekawie będzie.

  3. To są wszystko firmy prywatne, które z chciwości zabiją tysiące by tylko państwa zapłaciły za szkodliwy preparat i wzięły odpowiedzialność za NOPy. I pomyśleć, że mogła nam się zdarzyć taka odważna minister Kopacz..

  4. Proszę bardzo,najpierw nasi sojusznicy amerykanie,niemcy i cała reszta a my pożyjemy i zobaczymy.Jak mi się ktoś do rodziny z tym gównem zbliży to „wywrę na nim pomstę w zapalczywym gniewie”

Comments are closed.