PILNE. Obrazek ilustracyjny nczas.com/koronawirusem/koronawirusa
PILNE. Obrazek ilustracyjny nczas.com
REKLAMA

– Chcemy zastosować podobną strategię, choć w innych okolicznościach, jaką zastosowaliśmy kilka miesięcy temu – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawiali, co się wydarzy w nadchodzących tygodniach w związku z ogłoszoną pandemią koronawirusa.

Na początku Morawiecki powtórzył statystyki, które podało dzisiaj ministerstwo zdrowia. To znaczy, ile zachorowań, ile zgonów – itd. Podkreślił, że mamy dużo wolnych respiratorów oraz szpitalnych łóżek.

Mija siedem miesięcy, od kiedy wdrożyliśmy pierwsze obostrzenia, nakazy i zakazy. Dzisiaj, jesienią, druga fala do nas dotarła. Musimy zderzyć się z nią w sposób zdecydowany, kategoryczny – zapowiedział premier.

REKLAMA

Cały kraj w strefie żółtej

Od 10 października strefę żółtą rozszerzamy na cały kraj – oświadczył Morawiecki. Oznacza to, że na terenie całego kraju obowiązywać będą obostrzenia, które dotychczas obowiązywały jedynie w strefie żółtej.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Premier uznał, że wprowadzone rozwiązanie będzie „bardziej jasne dla wszystkich Polaków”.

Uściślono, że strefa czerwona pozostaje. W każdą sobotę aktualizowana będzie lista powiatów i miast na prawach powiatów, które „łapią” się do strefy czerwonej. Tam obostrzenia są surowsze.

Morawiecki zaznaczył, że nie będą zamykane granice. Podkreślił jednak, że „na moment obecny”.

Nie widzimy dzisiaj, na moment obecny, konieczności izolowania Rzeczpospolitej, tak jak to było wiosną – powiedział.

W sobotę przedstawimy kolejne zasady, które będą dotyczyły walki z COVID-19 tu i teraz, walki z sposób zorganizowany, korzystający z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów – dodał premier.

Strefa żółta i czerwona – jakie obostrzenia?

Obostrzenia wracają na terenie całego kraju. Od soboty rząd nakazuje, by w całym kraju zakrywać usta i nos także w przestrzeni publicznej.

Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, w żółtej do 75.

strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

W lokalach gastronomicznych na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m. Zakazano udostępniania miejsc do tańczenia.

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.

W strefie żółtej, w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Czerwona strefa – od 10 października 38 powiatów

Od soboty w czerwonej strefie, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdzie się 38 powiatów.

W woj. kujawsko-pomorskim w czerwonej strefie będzie powiat aleksandrowski i Grudziądz.

W woj. lubelskim w czerwonej strefie będą powiaty: janowski, łęczyński i włodawski, a w woj. łódzkim: bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski.

W woj. małopolskim czerwone będą powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański; w woj. mazowieckim: otwocki i szydłowiecki, a w woj. opolskim powiat oleski.

W woj. podkarpackim w czerwonej strefie będą powiaty: dębicki i mielecki; w woj. podlaskim: białostocki, zambrowski i Suwałki, a w woj. pomorskim: kartuski, kościerski, pucki, słupski i Sopot.

W woj. śląskim czerwona strefa obowiązywać będzie w powiecie kłobuckim; w woj. świętokrzyskim w powiecie kieleckim i w Kielcach, a w warmińsko-mazurskim w powiatach: bartoszyckim, działdowskim, iławskim i w ostródzkim.

W woj. wielkopolskim czerwone powiaty to: krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński, a w woj. zachodniopomorskim – Koszalin.

REKLAMA