Aborcjonistki z partii Razem chciały zabłysnąć. Domagały się ujawnienia… powszechnie dostępnych danych

Razem/Magdalena Biejat, Paulina Matysiak i Marcelina Zawisza/Fot. Twitter Paulina Matysiak
Magdalena Biejat, Paulina Matysiak i Marcelina Zawisza/Fot. Twitter Paulina Matysiak
REKLAMA

Parlamentarzystki Lewicy znów zdołały zabłysnąć. Tym razem przedstawicielki partii Razem – Paulina Matysiak, Marcelina Zawisza i Magdalena Biejat – złożyły wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o ujawnienie nazwisk posłów, którzy poparli zakaz aborcji eugenicznej. Sęk w tym, że dane te są jawne.

Parlamentarzystki Lewicy z dumą poinformowały w czwartek na Twitterze o złożeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Domagały się w nim listy nazwisk parlamentarzystów, którzy w grudniu 2019 roku poparli wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przesłanki eugenicznej.

„Dzisiaj złożyłyśmy z Magdaleną Biejat i Marceliną Zawiszą pismo w sprawie dostępu do listy podpisów posłanek i posłów, którzy podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. #WyrokNaKobiety” – oświadczyła na Twitterze Paulina Matysiak.

REKLAMA

Do narracji parlamentarzystek Lewicy odniósł się m.in. dziennikarz „Niedzieli” Artur Stelmasiak.

„W sumie to w około 50% ofiarami aborcji są kobiety, czyli zgadza się aborcja to #WyrokNaKobiety” – podkreślił.

Pod wpisem szybko pojawiły się odpowiedzi informujące posłanki Lewicy, że lista ta nigdy nie była tajna. Odezwał się także jeden z wnioskodawców, Piotr Uściński, załączając swój twitt z pełną listą podpisów.

„Proszę bardzo, oto nazwiska, są dostępne publicznie, a każdy poseł, który podpisał wniosek do TK jest z tego dumny” – oświadczył.

Na Twitterze pojawiły się także wpisy posłów, którzy podpisali się pod wnioskiem ws. aborcji.

„Jestem jednym z tych posłów! Dlatego, bo dyskryminacja osób niepełnosprawnych jest niekonstytucyjna. Wstyd mi za te panie poseł, które dzielą innych na zdrowych i chorych, na ludzi i przedludzi. Człowiek to człowiek, nieważne jak mały. Obyśmy wyroku TK się wreszcie doczekali” – oświadczyła poseł PiS Anna Maria Siarkowska.

„Jestem jednym ze 119 posłów, którzy złożyli podpis pod wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję eugeniczną. Poseł Uściński publikował listę z podpisami. W linku również screeny listy z podpisami” – napisał Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski.

Wyrok TK jeszcze w tym miesiącu

Wniosek złożony do TK w grudniu 2019 roku przez posłów, reprezentowanych przez Piotra Uścińskiego i Bartłomieja Wróblewskiego, dotyczy tzw. przesłanki eugenicznej. Pozwala ona de facto na zabijanie dzieci nienarodzonych, u których istnieje tylko podejrzenie poważnej choroby lub upośledzenia – w tym m.in. zespołu Downa.

Wyrok w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić 22 października. Podobny wniosek został złożony także podczas poprzedniej kadencji Parlamentu, jednak wygasł wraz z jej końcem.

Źródło: Twitter

REKLAMA