Daniel Obajtek i Mateusz Morawiecki/fot. PAP
Daniel Obajtek i Mateusz Morawiecki/fot. PAP
REKLAMA

Zaczyna się to, przed czym ostrzegałem: SSP kupuje media, które w ten sposób będą za moment politycznie uzależnione od władzy – pisze na Twitterze Łukasz Warzecha. To komentarz publicysty do tego, iż PKN Orlen prowadzi rozmowy na temat zakupu Polska Press.

– PKN Orlen prowadzi rozmowy z niemieckim wydawnictwem Verlagsgruppe Passau (VGP) na temat zakupu jego polskiego oddziału, Polska Press – podał w czwartek wieczorem brytyjski tygodnik „The Economist”.

Do Polska Press należy 20 spośród 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych. Jak pisze „The Economist”, mimo że większość z tych gazet ma stosunkowo niewielki nakład, są one ważne dla partii rządzącej, ponieważ ich czytelnikami są zazwyczaj mieszkańcy wiejskich, bardzo katolickich części Polski, będący trzonem jej elektoratu.

REKLAMA

„The Economist” wyjaśnia, że ewentualny zakup tytułów VGP przez PKN Orlen miałaby być częścią działań rządu na rzecz dekoncentracji mediów w Polsce. Jak przypomina, że w jednym z niedawnych wywiadów lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że chciałby ograniczyć udział inwestorów zagranicznych w polskich mediach do nie więcej niż 30 proc., a dekoncentracja ograniczyłaby liczbę tytułów, które może posiadać jedna grupa medialna.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Zaczyna się to, przed czym ostrzegałem: SSP kupuje media, które w ten sposób będą za moment politycznie uzależnione od władzy – komentuje publicysta Łukasz Warzecha.

Źródło: Polska/Twitter

REKLAMA