
Powrót koronaferii 2.0 coraz bliżej? Decyzję dotyczącą nowych obostrzeń w szkołach premier Mateusz Morawiecki ma przekazać już w sobotę. Z ustaleń Polsat News wynika, że konferencja prasowa odbędzie się około południa.
Z kolei reporterzy RMF FM nieoficjalnie ustalili, że owe „obostrzenia” dotyczące szkół mają oznaczać powrót nauki zdalnej, „ale w takim zakresie, by było to jak najmniej dotkliwe dla rodziców”. Edukacja online ma wracać etapowo – najpierw na uczelniach wyższych, późnej w liceach, a na końcu w podstawówkach. Większość zajęć na uczelniach i tak obecnie odbywa się w trybie zdalnym.
Według Krzysztofa Berendy z RMF FM, w trybie stacjonarnym wciąż uczyć się będą najmłodsze dzieci – w żłobkach, przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych.
Resort edukacji nie potwierdza jednak tych doniesień. Debata na temat m.in. sytuacji zdrowotnej w kraju miała odbyć się podczas dzisiejszego posiedzenia rządu.
– W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach. Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć – zapowiadał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Polsat News podaje, że ogłoszenie „nowych obostrzeń” odbędzie się w sobotę koło południa.
– Żadne decyzje dotyczące szkół jeszcze nie zapadły – twierdził w piątek przed godz. 14.00 bliski współpracownik Morawieckiego w rozmowie z polsatnews.pl.
„Z naszych informacji wynika, że rząd może w ogóle nie wprowadzać nowych obostrzeń dla szkół w najbliższych dniach” – informuje portal.
W mediach pojawiły się informacje, że rząd może zamknąć szkoły od 20 października. MEN jednak zaprzeczał. „Dementujemy, to fake news” – oświadczył resort.
Ministerstwo edukacji podkreśliło również, że szkoły nie są głównym źródłem zakażeń. „Stanowią jedynie około dwóch procent wszystkich zakażeń” – zaznaczył MEN.
Nauka w trybie stacjonarnym w czwartek odbywała się w 98 proc. wszystkich szkół w Polsce. W 674 placówkach naukę zdalną wdrożono wobec części uczniów. Całkowicie zamkniętych natomiast było 147 szkół. Tam wszystkie zajęcia odbywały się online.
Źródła: Polsat News/RMF FM/nczas.com