Dziennikarze Onetu na szkoleniach. Uczyli się, jak pisać o LGBT

Kobiety w łóżku Źródło: Pixabay
Kobiety w łóżku Źródło: Pixabay
REKLAMA

Onet wysłał swoich dziennikarzy na szkolenia. Pracownicy amerykańskiego portalu uczyli się jak właściwie pisać o gejach, lesbijkach i transwestytach.

Kupiony przez Amerykanów Onet zwrócił się do Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii o zorganizowanie warsztatów dla dziennikarzy. Jak informuje portal Wirtualne Media dziennikarze Onetu byli szkoleni, jakiego języka używać przy opisywaniu społeczności LGBT.

Warsztaty odbyły się na przełomie sierpnia i września, a ich tematyka obejmowała zagadnienia dotyczące języka, służącego „opisowi zagadnień związanych z orientacją psychoseksualną i tożsamością płciową”. – Udział w warsztatach nie był obowiązkowy. Warsztaty nie były elementem kampanii dot. praw osób LGBT – informuje Kampania Przeciw Homofobii, która wskazała, że to redakcja zwróciła się o zorganizowanie warsztatów.

REKLAMA

Co ciekawe, szkolenia dla dziennikarzy zbiegły się w czasie z wydaniem przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich publikacji pt. „Postępowania w sprawach o ustalenie płci. Przewodnik dla sędziów i pełnomocników”. Tą pozycję promował na Twitterze ustępujący RPO dr Adam Bodnar.

„Celem publikacji jest ułatwienie sędziom orzekania w postępowaniach o ustalenie płci, a także zapewnienie możliwie pełnej ochrony praw człowieka osób transpłciowych w toku tych postępowań” – brzmi opis publikacji.

W broszurze wskazuje się m.in. na potrzebę zwracania się do podsądnych bez określania płci.

– Media w Polsce coraz częściej publikują materiały nt. społeczności osób LGBT. Dziennikarze i dziennikarki nie zawsze jednak wiedzą jakiego języka używać, aby nie powielać stereotypów i uniknąć pojęć dyskryminujących. Jednym z rozwiązań tego problemu – jak zrobił to Onet – jest udział w prowadzonych przez KPH warsztatach, których tematem jest język antydyskryminacyjny. (…) Chętnie przeprowadzimy więcej takich szkoleń, można się zgłaszać – poinformowała Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

Jakubczak podkreśliła, że dzięki tym warsztatom dziennikarze i dziennikarki „mają możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania dot. języka, którym wskazane jest, aby opisywać tematy dotyczące m.in. orientacji psychoseksualnej czy tożsamości płciowej”.

Źródło: Wirtualne Media

REKLAMA