Pościg za osobą bez maseczki.
Pościg za osobą bez maseczki. (Fot. YouTube/Twój Kurier Olsztyński/screen)
REKLAMA

Władza nakazała, a policja wykonuje polecenia. Są już pierwsze pościgi w terenie za osobami bez maseczek.

Do jednego z takich pościgów doszło w niedzielę na ulicach Giżycka. Pewien nieposłuszny obywatel nie miał założonej maseczki i na widok policji zaczął uciekać.

W pościg ruszyła dzielna policjantka i nawet delikwenta dogoniła. Po krótkiej szarpaninie powaliła go na ziemię. Ze wsparciem ruszyła także żołnierka, która pełniła służbę wraz z policjantką.

REKLAMA

Całe zajście zostało nagrane przez świadka zdarzenia. Część osób dopingowała uciekiniera, inni dopingowali policję, by surowo ukarała osobę bez maseczki. Oto podzielona Polska A.D. 2020.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Mandaty za brak maseczki

Od soboty 10 października w Polsce w teorii obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust także w przestrzeni publicznej. W teorii, bo jak zaznaczają eksperci, rozporządzenia są niezgodne z prawem. Polskę opanował chaos prawny.

Mimo to minister zdrowia wraz z Komendą Główną Policji zapowiedzieli „zero tolerancji” dla osób bez maseczek. Pierwsze efekty widoczne były już w miniony weekend.

Jak oficjalnie poinformowała policja, w sobotę i niedzielę wystawiono ponad 1100 mandatów za brak maseczek. Ponad 400 osób mandatu nie przyjęło, wobec czego policja skierowała wnioski do sądu o ukaranie.

Jak pokazuje praktyka, sądy takie wnioski umarzają, nie znajdując podstaw prawnych do karania. W najbliższych tygodniach – i tak sparaliżowane przecież – sądy będą zalane podobnymi wnioskami.

Adwokat Jacek Wilk przypomina: „Obowiązek noszenia maseczek jest całkowicie nielegalny”

REKLAMA