UWAGA! Noszenie maseczki jednak nie chroni przed zakażeniem koronawirusem. Amerykański raport nie pozostawia złudzeń

Koronawirus, maseczka. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Koronawirus, maseczka. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

Amerykańskie Centra ds. kontroli i zapobiegania chorobom (CDC) zbadały zależność pomiędzy noszeniem maseczki a zachorowaniem na koronawirusa. We wrześniu opublikowały raport. Wynika z niego, że zdecydowana większość pacjentów ze stwierdzonym wirusem SARS-CoV-2 „zawsze” zasłaniała usta i nos.

W badaniu ujęto przypadki 154 pacjentów, u których wykryto obecność koronawirusa. Grupę tę porównano ze 160 osobami, u których stwierdzono objawy, ale wynik testu na koronawirusa był negatywny.

„W ciągu 14 dni przed wystąpieniem choroby 71 proc. pacjentów ze stwierdzonym koronawirusem oraz 74 proc. uczestników grupy kontrolnej przyznało, że zawsze zasłaniało usta i nos w przestrzeni publicznej” – napisano.

REKLAMA

„Ponadto 14 proc. zakażonych pacjentów twierdzi, że „często” zakrywało twarz i mimo to byli zakażeni wirusem” – dodano.

Nature przekonuje jednak, że wiele badań dotyczących używania maseczek obejmuje różne założenia, które mogą wpływać na dane, w tym fakt, że ludzie noszą maseczki prawidłowo, a mandaty za maseczki są rzeczywiście egzekwowane. Co więcej, na skutki noszenia maseczek stwierdzone na podstawie takich badań mogą wpływać inne zmiany w społeczeństwie – takie jak narastające obostrzenia.

Nie zmienia to jednak faktu, że w badaniu wykazano, że większość zakażonych zawsze nosiła maseczki, a tylko niewielki procent nie zakładał ich nigdy lub nosił je rzadko.

Z raportu CDC wynika bowiem, że wśród chorych z koronawirusem 3,9 proc. nigdy nie nosiło maseczki. Tyle samo zakładało ją „rzadko”. Natomiast „zawsze” miało ją na sobie aż 70,6 proc. zakażonych. 14,4 proc. przyznało, że nosiło ją „często”. „Czasami” usta i nos zasłaniało natomiast 7,2 proc.

Co więcej, spośród tej grupy bliski kontakt z osobą ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19 miało 42,2 proc.

Badanie przeprowadzono wśród 154 osób powyżej 18. roku życia, które były pacjentami ambulatoryjnymi w 11 akademickich ośrodkach. Badnanie obejmuje okres od 1 do 29 lipca 2020 roku.

Źródła: CDC/inquisitr.com/Nature

REKLAMA