60 proc. Ukraińców twierdzi, że walczyłoby za ojczyznę z bronią w ręku. Ciekawe, czy reszta ucieka przed służbą do Polski?

Pracownicy z Ukrainy szykują się do powrotu do Polski. Foto: PAP
Pracownicy z Ukrainy szykują się do powrotu do Polski. Foto: PAP
REKLAMA

85 proc. Ukraińców uważa się za patriotów, a ok. 60 proc. byłoby gotowych do obrony ojczyzny z bronią w ręku. To wyniki sondażu ośrodka badawczego Rating, opublikowanego w środę 14 października z okazji Dnia Obrońcy Ukrainy. Święto takie obchodzone jest po raz siódmy.

85 proc. respondentów uważa się za patriotów, a odmiennego zdania jest 12 proc. Osób o patriotycznym nastawieniu jest mniej więcej tyle samo we wszystkich regionach kraju, ale okazuje się, że „bardziej patriotyczni” są starsi respondenci.

59 proc. pytanych oznajmiło, że byliby gotowi do walki z bronią w ręku w przypadku konieczności obrony integralności terytorialnej Ukrainy. Odsetek takich osób wzrasta. W 2019 roku odpowiedziało w ten sposób 56 proc., w 2017 – 54 proc., a w 2012 – 33 proc. Ośrodek zaznacza, że więcej takich osób jest wśród mężczyzn, osób w średnim wieku i ze stosunkowo wysokimi dochodami.

REKLAMA

Dzień Obrońcy Ukrainy przypada w obchodzone 14 października święto religijne Opieki Matki Boskiej, zwanej na Ukrainie Pokrową. Jest to także Dzień Ukraińskiego Kozactwa. 14 października jest także dniem utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Po południu w Kijowie odbędzie się doroczny marsz UPA organizowany przez ugrupowania nacjonalistyczne.

W 2014 roku ówczesny prezydent Petro Poroszenko zlikwidował obchodzony wcześniej 23 lutego komunistyczny Dzień Obrońcy Ojczyzny. Wydał dekret o tym, że święto wojska ukraińskiego będzie obchodzone 14 października.

Źródło: PAP

REKLAMA