Artur Dziambor: Każdy normalny człowiek znając zagrożenie założy maseczkę

Artur Dziambor / Fot. PAP
Artur Dziambor / Fot. PAP

Artur Dziambor, poseł Konfederacji, będąc gościem Polskiego Radia 24 wygłosił zaskakujące twierdzenie na temat maseczek. Opinia przedstawiciela prawicowej koalicji może zaskakiwać w kontekście dotychczasowej działalności partii.

Do tej pory posłowie Konfederacji w większości odmawiali zakładania maseczek podczas posiedzeń Sejmu, a także wskazywali na nielegalność przepisów, które wymagają od osób zdrowych zasłaniania ust i nosa.

Każdy normalny założy maseczkę

Każdy normalny człowiek znając zagrożenie założy maseczkę – powiedział tymczasem na antenie Polskiego Radia 24 poseł Konfederacji, Artur Dziambor. Jak dodał „ja wchodząc do sklepu zakładam ją na siebie, bo taki jest mój wewnętrzny savoir vivre”.

To jest kultura, zachowania, które nie potrzebują prawa. Musimy nauczyć się sami siebie szanować – podkreślił Dziambor. Takie słowa z pewnością nie spodobają się nie tylko wielu wyborcom Konfederacji, ale i przedstawicielom partii, jak Jacek Bartyzel, który od początku mniemanej pandemii koronawirusa odmawia zakładania maseczki.

Publiczne a prywatne

W kwestii obowiązku noszenia maseczek należy rozróżnić dwie strefy, czyli publiczną i prywatną. Jak wskazywał w artykule na stronie Instytutu Misesa dr Slenzok „nie mamy prawa jednostronnie ustalać, jaki poziom ryzyka epidemicznego tolerujemy w przestrzeni publicznej i wymusić na innych dostosowania się do naszych oczekiwań”.

Mianowicie, skoro domena publiczna jest ziemią niczyją, to jako taka otwarta jest ona na akty pierwotnych zawłaszczeń. A skoro tak, to może ona również być użytkowana na zasadzie pierwszeństwa w dowolny sposób (…) po nim (parku – red.) zwyczajnie chodzić. Ktoś, kto decyduje się wejść po mnie, czyni to na własną odpowiedzialność – pisze dr Slenzok.

W przypadku prywatnych sklepów sprawa jest z libertariańskiego punktu widzenia dużo prostsza i w tym przypadku to właściciel, bez narzucania przepisów ze strony państwa, powinien ustalać zasady. W jednym sklepie obsługiwano by jedynie osoby w maseczkach, w innych bez maseczek, a sprzedawca powinien mieć prawo odmówienia sprzedaży temu, kto nie dostosuje się do jego oczekiwań.

Koronawirus – przeszacowane zagrożenie

Do tego dochodzą jeszcze kwestie faktycznego zagrożenia i skuteczności maseczek. Według najnowszych danych z października koronawirus nie jest takim zagrożeniem, jak spodziewano się w marcu i kwietniu, kiedy jego śmiertelność szacowano na 3,5 procent. Obecnie wiemy, iż wynosi ona kilkanaście lub kilkadziesiąt razy mniej.

Przyjmując obecnie najbardziej realistyczne założenie WHO zakażeniu uległo 10 procent ludzi, czyli około 760 milionów osób. Na dzień podawania tej informacji liczba zmarłych nie przekraczała 1,1 miliona osób, co oznaczałoby śmiertelność na poziomie 0,14 procent.

Bardziej szczegółowe od tych szacunków badania, które przeprowadził jeden z najbardziej znanych epidemiologów, prof. John Ioannidis, pokazują medianę śmiertelności z powodu COVID-19 na poziomie 0,27 procent, przy śmiertelności w zależności od regionu między 0,09 procent a 0,51 procent.

(Nie)skuteczne maseczki

Ponadto jak pokazują najnowsze badania maseczki w bardzo niewielkim stopniu ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa, a ich długotrwałe noszenie maseczek powoduje też skutki uboczne. W artykule opublikowanym na początku października na naukowym portalu nature.com czytamy, że maseczki przyczyniają się do ograniczenia liczby nowych zakażeń o 2 punkty procentowe.

Przy okazji portal nature.com zauważa, że badania opierają się na wielu założeniach, które przyczyniać się mogą do przeceniania roli maseczek. Biorą jedynie pod uwagę obowiązek albo zalecenie noszenia maseczek lub jego brak i zestawiają dane dotyczące procentowych wzrostów zachorowań.

Z kolei na portalu renomowanego magazynu medycznego thelancet.com możemy znaleźć informację, że obecne badania na temat skuteczności maseczek są niespójne, a pewność prezentowanych wyników jest bardzo niska lub niska. – Dotychczasowe badania sugerują zmniejszenie ryzyka względnego infekcji w zakresie od 6 do 80 procent – czytamy na portalu.

Z perspektywy populacji można argumentować, że noszenie maseczki nie jest ani warte pieniędzy, ani nie przewyższa potencjalnych szkód, a decyzję o założeniu maski na twarz należy pozostawić jednostce – podkreślono.

90 KOMENTARZE

 1. Pan Dziambor jako prawdziwy wolnosciowiec nosi maseczke kiedy chce ,a akurat przypadkiem nosi wtedy jak to przepisuje pisowska wladza ,co sie czepiacie?Wewnetrzny savoir-vivre,fajnie,
  tylko patrzec jak denuncjaci bezmaskowcow beda sie tlumaczyc wewnetrznym imperatywem.
  Masakra!!!

  • Tylko dlaczego ma się to nijak do prawdy? Władza żąda, by nosić maseczki w każdej przestrzeni publicznej, ADz tylko w pomieszczeniach publicznych zamkniętych.

 2. Nie zamierzam się niczego „domyślać”, poseł wypowiedział się tu jasno i,co dziwne, w opozycji do tego co dotąd głosił. Jego prawo. Ale albo to wytłumaczy i ewentualnie sprostuje, albo mój szacunek dla niego spadnie do poziomu każdego innego polityka z bandy. Nie jestem „nienormalny”, ponieważ nie noszę nielegalnie stręczonych masek. Nienormalny to jest człowiek, który poddaje się takiemu bezprawnemu dyktatowi, który w dodatku nie ma podstaw naukowych.

  • Zakładam, że masz dobrą wolę…
   Nie musisz się niczego domyślać, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Ponieważ widzę, że masz z tym problemy, dla Ciebie wyłuskam wypowiedź ADz:
   „Każdy normalny człowiek znając zagrożenie założy maseczkę. Ja wchodząc do sklepu zakładam ją na siebie, bo taki jest mój wewnętrzny savoir vivre”.
   „To jest kultura, zachowania, które nie potrzebują prawa. Musimy nauczyć się sami siebie szanować.”

   Tu nie trzeba się domyślać, co najwyżej chwilkę pomyśleć…

   • Imputujesz mi swoje własne niedoskonałości? Od kiedy zasady dobrego zachowania nakazują zakładanie namordników przed wejściem do sklepu? Nie rób pani lekkich obyczajów z ze zdrowego rozsądku i faktów. Wypowiedź jest co najmniej nietrafiona i dwuznaczna. p. Dziambor albo ją wytłumaczy, albo ląduje w tej samej kategorii co reszta polityków z bandy czworga. Na tym właśnie polega wolność, moja wolność.

    • Najwyraźniej nie masz pojęcia o zasadach dobrego zachowania. Masz IQ > zespół Downa? Przypuszczam, że tak, ale zachowujesz się jakby nie.
     Zasady zachowania to nie jest zbiór reguł… tylko wyczucie sytuacji.

    • Wyczytał. Poziom takiego czytania uzyskuje się… no, mniejsza o to.
     Nie: ADz nie nazwał ludzi bez maseczek nienormalnymi i nie mającymi szacunku dla innych
     Tak: ADz nazwał ludzi bez maseczek nienormalnymi i nie mającymi szacunku dla innych – w przypadku powszechnego zagrożenia zakażeniem wirusem, który może wywołać nawet katastrofalne skutki u części społeczeństwa. Może dojść do niego dość łatwo w zamkniętych, ograniczonych powierzchniowo przestrzeniach publicznych.

 3. Porażka! Dziambor ma jakiś problem ze sobą ewidentnie. Wierzy w pandemię i uważa, że wszystkim należy się podporządkować. Świetnie!
  To jak będą wymagali od niego, żeby się zaszczepił, by móc między nimi się poruszać, to też to zrobi? I co powie wtedy? Też savoir vivre?
  W tym kraju nawet wolnościowcy to kukły..

  • Covidianie nawet przy plus 30 potrafili chodzić w maskach tak więc to na nich nie zrobi wrażenia. Część z tych osób pewno nawet chciałaby zostać pochowana w maseczkach. Taka mentalność niewolników pozbawionych logicznego myślenia

 4. Gdyby zostały spełnione 3 warunki:
  1)istniałaby naprawdę jakaś epidemia
  2)noszenie maseczek zapobiegałoby rozprzestrzenianiu wirusa
  3)noszenie maseczek nie byłoby szkodliwe dla zdrowia
  sam bym je nosił
  Ale ŻADEN z tych warunków nie jest spełniony

 5. Szanowna Redakcjo, czy naprawdę uważasz, że trzeba tolerować taką masę trolli na tym forum? Jeśli już moderujecie, to róbcie to z głową – z daleka widać, kto jest trollem…”
  Czy nie byłoby fajnie czytać tylko opinie, które mają jakieś uzasadnienie? Nawet lewackie, ale niech będzie w nich jakaś myśl…

  • Ocho, wolność wypowiedzi, jeśli są po… Twojej myśli. Tak pięknie, tak na wzór lewicowy :D :D :D Może jeszcze za wzorem lewactwa wezwji do wymordowania tych, co mają odmienne zdanie w obozie wolnościowym?

   • Czytajże ze zrozumieniem… Wyraźnie napisałem „nawet lewackie”, więc nie po mojej myśli. Granica leży gdzie indziej, ale chyba musisz to głęboko przemyśleć. Wierzę w Ciebie!

  • Ja od razu zgłaszam kandydaturę larum jako, tego, kto będzie odsiewał opinie uzasadnione od tych nieuzasadnionych. To się cenzor nazywa, tak? Zembala byłby dumny :D

 6. Czy to początek upadku KONFEDERRACJI???.
  Przecież tacy tam obecni tak się wypowiadając to nic innego jak 5-ta kolumna. Czy konfederaci są ślepi?!.

 7. Już dawno napisałem, że Dziambor , to koń trojański Konfederacji. Czekam, kiedy powie za lewakami, że Konfederację trzeba zdelegalizować.Logiki w jego wypowiedzi jest tyle , ile na pustyni wody.

 8. Za moich czasów nie było gimnazjów a poziom podstawówki przewyższał dzisiejsze tzw. uczelnie wyższe. Zdanie „Każdy normalny człowiek znając zagrożenie założy maseczkę” samo w sobie jest nielogiczne. Po pierwsze każdy normalny człowiek już od dawna wie, że żadne realne zagrożenie nie istnieje. A nawet jakby istniało to każdy normalny człowiek wie, że maseczka kompletnie nic nie daje a wręcz szkodzi. A dbać powinniśmy o własne zdrowie unikając każdego zagrożenia (łącznie z noszeniem maseczki).

 9. Ma Pan rację Panie Pankracy.
  Tylko ta osoba podobno jest pedagogiem i to by tutaj wszystko wyjaśniało.
  Jeżeli tacy ludzie chcieli by rządzić w tym nieszczęśliwym kraju to broń nas Panie Boże!!!

Comments are closed.