Niemcy stworzyli szybki test na koronawirusa. Test Siemensa potrzebuje tylko 15 minut

Testy na koronawirusa.
Testy na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP

Niemiecki koncern Siemens stworzył szybki test na koronawirusa. Do jego użycia niepotrzebne są specjalne przyrządy czy wyspecjalizowany personel laboratoryjny.

Siemens Healthineers stworzyła super-szybki test antygenowy na koronawirusa. Test posiada certyfikat CE (spełnia zasadnicze wymagania dyrektyw unijnych) i do jego przeprowadzenia nie potrzeba specjalnych przyrządów czy wyspecjalizowanego personelu laboratoryjnego.

Wynik otrzymujemy w ciągu 15 minut. Test jest zasadniczo zatwierdzony we wszystkich krajach europejskiego obszaru gospodarczego.

Ponadto Siemens Healthineers planuje również uzyskanie awaryjnego zatwierdzenia od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, aby stopniowo oferować test w innych regionach świata.

– Aby przeprowadzić test wystarczy wymaz z nosa i gardła wprowadzić do rurki zawierającej specjalny płyn. Następnie płyn jest nakładany na kasetę testową, która daje wynik po 15 minutach. W Niemczech test może być obecnie wykonywany jedynie przez personel medyczny – wskazuje portal Deutsche Welle.

Jednak aby uzyskać wystarczającą ilość wirusa do przeprowadzenia testu wymaz z gardła musi być pobrany bardzo głęboko. A to może wywołać odruch wymiotny.

Producent zapewnia, że czułość testu wynosi 96,7 procent, co oznacza, że prawidłowo rozpoznaje on osoby zakażone koronawirusem. Natomiast w 99,2 procent test bezbłędnie rozpoznaje osoby zdrowe.

Siemens Healthineers wskazuje, że w badaniu testu wzięło udział 317 uczestników.

Źródło: Deutsche Welle

9 KOMENTARZE

 1. Znowu słowo „koronawirus” zamiast sars-cov-2. Uprasza się o precyzję i rzetelność dziennikarską. Proszę redakcję o korektę na jakiego konkretnie koronawirusa jest ten test?

  • Nie czepiaj sie slowek ćwoku. W kazdym jezyku wystepuja tzw skroty myslowe. To nie jest naukowa dyskusja tylko publicystyka.
   Czasem musisz „dobrać z łepy” jak to mowia na Śląsku.

   • W nauce nie ma skrótów myślowych, konkrety tylko.
    Widzę, że poziom tego osobnika sięgnął dna.
    I nie obrażaj nieznajomych, to nie kulturalne.

Comments are closed.