
Od soboty 17 października w strefie czerwonej z największymi restrykcjami znajdzie się 152 powiatów, czyli prawie połowa Polski. Wśród nich 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.
„Wciskamy hamulec z całej siły. Jest to konieczne, żeby obronić wydolność naszego systemu opieki zdrowotnej” – zaznaczył podczas konferencji prasowej Niedzielski.
Wskazał, że czwartkowy liczba zakażeń przekraczająca 8 tys. świadczy o tym, że przyspieszenie w rozwoju epidemii ma charakter wykładniczy, a wagę sytuacji potwierdza nowa mapa powiatów w strefie czerwonej.
„W strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, czyli prawie połowa Polski. Są to powiaty gęsto zaludnione. Liczba ludności, która mieszka w tych powiatach przekracza zdecydowanie 70 proc. ludności Polski” – poinformował szef MZ.
Przekazał, że powiaty czerwone to przede wszystkim miasta i duże ośrodki miejskie. „W tej chwili na 16 miast wojewódzkich 11 znalazło się w czerwonej strefie” – mówił. Wymienił, że w czerwonej strefie znalazły się m.in. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Warszawa, Przemyśl, Rzeszów, Kielce, Białystok, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Poznań i Częstochowa.
„Powaga sytuacji jest uzasadnieniem, żeby wprowadzić poważne obostrzenia” – podkreślił Niedzielski.
Minister @MZ_GOV_PL @a_niedzielski: Pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba zakażeń świadczy już o tym, że przyśpieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego poważnego charakteru są nowe mapy stref w Polsce. pic.twitter.com/isshrRp7Lc
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 15, 2020
Lista powiatów i miast objętych nowymi zasadami w strefie 🔴 czerwonej ⤵️
Więcej informacji: https://t.co/17ZoDC0nS0 pic.twitter.com/GLr5rJhEEC
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 15, 2020
Od 17 października obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w strefie 🔴czerwonej: pic.twitter.com/oDXZtLBm60
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 15, 2020