Europejskie państwa „głęboko zaniepokojone” planami osadnictwa żydowskiego

Osiedle żydowskie na Zachodnim Brzegu Fot. Twitter L'Orient

Zgoda Izraela na budowę nowych mieszkań na Zachodnim Brzegu Jordanu jest „szkodliwa” i „kontr-produktywna”. Stanowi też przeszkodę do wznowienia „dialogu”. Takie tezy zawiera oświadczenie datowane na 16 października kilku krajów europejskich.

W oświadczeniu dodano, że „budowa nowych osiedli narusza prawo międzynarodowe” i dodatkowo „zagraża wykonalności” wypracowanych zasad współistnienia Palestyńczyków i Żydów. Czytamy jeszcze, że tylko poszanowanie ustaleń może doprowadzić do „sprawiedliwego i trwałego pokoju w konflikcie izraelsko-palestyńskim”.

Oświadczenie podpisały ministerstwa spraw zagraniczne Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch. Jest to reakcja na zatwierdzenie przez Izrael budowy ok. 5 tys. nowych domów i mieszkań na Zachodnim Brzegu.

We wrześniu rząd Izraela wstrzymał plany dotyczące aneksji część terytoriów palestyńskich. Ogłoszony plan dotyczy jednak domów zbudowanych wcześniej nielegalnie. Zezwolenia zostaną wydane z mocą wsteczną.

Decyzja Izraela jest krytykowana także dlatego, że nowe osiedla znajdują się na terytoriach, których Izrael prawdopodobnie nie otrzyma w ramach jakiegokolwiek realistycznego układu pokojowego. Osiedla zamieszkują w dużej części żydowscy ortodoksi. Uważa je za bezprawne większość światowych potęg. Jednak liczba żydowskich mieszkańców Judei i Samarii – jak nazywany jest w Izraelu okupowany Zachodni Brzeg – rośnie znacznie szybciej niż całkowita populacja Izraela. W 2019 roku wynosiła 450 tys.

Izrael zajął Zachodni Brzeg w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku. Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości potępia stawianie tam osiedli. Argumentują to tzw. czwartą konwencją genewską. Zakazuje ona okupantowi przemieszczania swojej cywilnej ludności na ziemie okupowane. W 2004 r. osiedla za nielegalne uznał Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Wraz z zawarciem w połowie września porozumienia pokojowego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi premier Benjamin Netanjahu wstrzymał plany aneksji większości osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu. Okazuje się, że tylko doraźnie…

Źródło: AFP/ PAP

Comments are closed.