Rząd planuje obowiązkowe maseczki. „Nakaz będzie przeniesiony do ustawy”

Michał Dworczyk. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Michał Dworczyk. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Dotychczasowy brak podstawy prawnej był podstawą odrzucania mandatów za brak zasłaniania ust i nosa przez sądy. Teraz po pół roku PiS zapowiada doprecyzowanie przepisów, by obowiązek ten wynikał z przepisów prawa.

Przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy i doprecyzowany – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Ustawowy nakaz maseczek

Pytany o nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wprowadzony rozporządzeniem, zapowiedział, że będzie ten przepis „przeniesiony bezpośrednio do ustawy”. Przyznał, że zdania prawników są w tej kwestii podzielone.

Żeby uniknąć tej dyskusji, przy okazji innych zmian legislacyjnych, ten zapis zostanie doprecyzowany – mówił Dworczyk.

Anonimowi eksperci

Szef KPRM był też pytany o kryteria i parametry, którymi kieruje się rząd, podejmując decyzje o obostrzeniach. – To nie jest jeden parametr. To jest suma informacji i analiza informacji aktualnego stanu epidemiologicznego kraju, który jest omawiany przez ekspertów w obecności członków rządu, na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego. I na tej podstawie, w oparciu właśnie o opinie lekarzy wirusologów i ekspertów, zapadają decyzje o podjęciu kolejnych działań – wyjaśnił.

Cmentarze na 1 listopada

Pytany o rozpatrywane scenariusze odnośnie przypadającego za dwa tygodnie święta Wszystkich Świętych, Dworczyk przypomniał o czwartkowym apelu m.in. premiera, „żeby nie kumulować wyjazdów 1 listopada”, żeby wizyty na grobach rozłożyć w czasie.

Tutaj na razie nie ma twardych decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, natomiast jest gorąca prośba i apel, żeby to święto obchodzić w taki sposób, aby nie tworzyć dodatkowego zagrożenia – powiedział Dworczyk.

Dopytywany, czy jest rozważany wariant zamknięcia cmentarzy, zaprzeczył. – Na razie takiego wariantu nie ma, tylko ja powtórzę po raz dziesiąty, że my musimy dostosowywać się elastycznie do sytuacji, jaka panuje w kraju – stwierdził.

Źródło: PAP

Comments are closed.