Rząd planuje obowiązkowe maseczki. „Nakaz będzie przeniesiony do ustawy”

Michał Dworczyk. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Michał Dworczyk. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Dotychczasowy brak podstawy prawnej był podstawą odrzucania mandatów za brak zasłaniania ust i nosa przez sądy. Teraz po pół roku PiS zapowiada doprecyzowanie przepisów, by obowiązek ten wynikał z przepisów prawa.

Przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy i doprecyzowany – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Ustawowy nakaz maseczek

Pytany o nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wprowadzony rozporządzeniem, zapowiedział, że będzie ten przepis „przeniesiony bezpośrednio do ustawy”. Przyznał, że zdania prawników są w tej kwestii podzielone.

Żeby uniknąć tej dyskusji, przy okazji innych zmian legislacyjnych, ten zapis zostanie doprecyzowany – mówił Dworczyk.

Anonimowi eksperci

Szef KPRM był też pytany o kryteria i parametry, którymi kieruje się rząd, podejmując decyzje o obostrzeniach. – To nie jest jeden parametr. To jest suma informacji i analiza informacji aktualnego stanu epidemiologicznego kraju, który jest omawiany przez ekspertów w obecności członków rządu, na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego. I na tej podstawie, w oparciu właśnie o opinie lekarzy wirusologów i ekspertów, zapadają decyzje o podjęciu kolejnych działań – wyjaśnił.

Cmentarze na 1 listopada

Pytany o rozpatrywane scenariusze odnośnie przypadającego za dwa tygodnie święta Wszystkich Świętych, Dworczyk przypomniał o czwartkowym apelu m.in. premiera, „żeby nie kumulować wyjazdów 1 listopada”, żeby wizyty na grobach rozłożyć w czasie.

Tutaj na razie nie ma twardych decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, natomiast jest gorąca prośba i apel, żeby to święto obchodzić w taki sposób, aby nie tworzyć dodatkowego zagrożenia – powiedział Dworczyk.

Dopytywany, czy jest rozważany wariant zamknięcia cmentarzy, zaprzeczył. – Na razie takiego wariantu nie ma, tylko ja powtórzę po raz dziesiąty, że my musimy dostosowywać się elastycznie do sytuacji, jaka panuje w kraju – stwierdził.

Źródło: PAP

19 KOMENTARZE

 1. pewnie będzie zakaz wyjścia z domu na 1 listopada, polaczkownie kiwają kaczokraci jednym prostackim numerem, ano takim że robią okupację powoli, krok za krokiem, a motłoch (głosujący na nich) jest oszukiwany, tylko takie czy inne drobne szykany, a później kolejne i następne, „ludzie som tacy gupi że niewiarygodne ale, to działa „- moravicek

 2. USTAWA tak samo jak rozporządzenie będzie nielegalna gdyż brak podstawa prawnych na wprowadzenie takiej USTAWY bez STANU nadzwyczajnego …a ten musi mieć realne podstawy do wprowadzenia a nie medialne fikcyjnie napompowane ..a kto zdecyduje się wprowadzić w obecnej sytuacji STAN NADZWYCZAJNY będzie zbrodniarzem a ten STAN będzie większym bezprawiem niż STAN WOJENNY

 3. Czy moralne jest zmuszanie kogoś do poświęcenia siebie, swojej rodziny, majątku, przyszłości swojej i swoich dzieci w imię wirtualnego ratowania czyjegoś zdrowia lub życia? Piszę wirtualnego, bo nikt nie jest w stanie wykazać, czy te poświęcenia cokolwiek komuś pomogły. Możecie to nazywać zmuszaniem do bohaterstwa, ja to nazwę wyzyskiem i robieniem z ludzi niewolników.

  • i to jeszcze jaka, doprecyzują tak, że namordnik potrzebny przez 48h na dobę, obojętnie co i gdzie się coś robi albo i nie – jak precyzja, to precyzja

 4. A jak nieposłuszni obywatele to rozstrzelać tak anty polskiego rzadu nie było do czasów talinowskich. Ciekawe czy Dudasz zawetuje zamordystyczne pzrepisy. Skandal, że powołują się na anonimowych speców powinny byc podawane nazwiska. Przedtem powoływali sie na WHO, jak WHO zmieniła zdanie ws. masek to kupili sobie ekspertów.

  • O niewolnictwie jeszcze…Byłem wczoraj w Wadowicach. W drodze powrotnej na drodze wyjazdowej nr. 28 z Wadowic widzę taki oto obrazek: Z nieruchomości otwiera furtkę i wychodzi wysoki Pan w kagańcu na gębie, trzyma w ręku smycz a na smyczy trzyma ładnego psa Husky syberyjski…pies bez kagańca.
   Mimo, że jestem po filologii polskiej, brak mi słów jak określić takie zjawisko…

 5. Nie trudno się domyśleć co zrobią szury z rządu. Będą próbować zwalić winę na osoby które nie noszą kagańców. To jest nakręcanie spirali nienawiści.

  • Kpisz? Fotka to żaden dowód. A w prokuraturze Zerra, to nawet podpisane zeznanie nie będzie dowodem. Byle CZŁOWIEK był „właściwy” :D

 6. Czy będzie podstawa prawna, czy jej nie będzie to ja jakoś nie widzę tych milionów Polaków w maseczka przy minus 3 stopniach Celsjusza wystających na przystankach czy chodzących po ulicach. Chodzenie z mokrą szmatą na twarzy w czasie mrozu to jest gwarancja zachorowania.

 7. Polsko języczny rząd jak zwykle wierny wobec szefów satanistów
  maski opadły przy otwarciu Tunelu Gotharda
  Na pis, po / ko, sld lewice są haki

 8. WHO ogłosiło, że maseczki są zbędne, żeby nie robić lockdownu, i że wirus nie jest groźniejszy od grypy. Rząd słuchał się ich w marcu, a teraz już nie? Zobaczyli, że strachem mogą coraz bardziej zniewalać ludzi, więc nie mają zamiaru się zatrzymywać. Mam nadzieję, że ich plany niedługo się posypią, i gorzko pożałują swojego postępowania.

Comments are closed.