„Operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła”. Wojsko przetestuje WSZYSTKICH obywateli

Testy na koronawirusa.
Testy na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim obywatelom, z wyjątkiem dzieci do 10 lat – poinformował w sobotę na konferencji prasowej premier Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień. Na razie nie wiadomo, czy będą obowiązkowe, czy nie.

Całą operację ma przeprowadzić i zabezpieczyć wojsko, nie angażując w nią personelu medycznego, pracującego w szpitalach przy chorych z Covid-19.

W przyszły weekend testy mają objąć tylko trzy powiaty, w których sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Według premiera w ten sposób zostanie zweryfikowana technika testów, tworzenie miejsc odbioru próbek. W kolejny weekend testy przeprowadzone będą w reszcie kraju. Badania powinny później zostać powtórzone.

REKLAMA

Projekt trzymany w tajemnicy

„To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła” – zauważył Matovicz. Zapowiedział, że osoby z pozytywnym wynikiem, będą musiały pozostać w domowej kwarantannie.

Premier powiedział dziennikarzom, że został zmuszony do przedstawienia planów dotyczących testów, zanim zostaną ustalone wszelkie szczegóły techniczne i prawne, ponieważ w internecie musi zostać opublikowana informacja o wyniku przetargów.

„Nadszedł czas, żeby wam o tym powiedzieć” – oznajmił i podkreślił, że nad projektem pracuje od trzech tygodni w tajemnicy, z uwagi na bezpieczeństwo kraju, bardzo wąska grupa osób. Wyjawił, że obawiano się, że po upublicznieniu informacji testy mogłyby zniknąć z rynku.

Testy w „lokalach wyborczych”

Ostatecznie zakupiono 13 mln w cenie około 4 euro. Badanie jest mniej dokładne niż testy PCR, ale zapewnia szybkie wyniki.

Matovicz zapowiedział, że o szczegółach przeprowadzenia testów będzie dyskutować rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę i zwrócił uwagę, że jeżeli testy miałyby być obowiązkowe, będą potrzebne zmiany w prawie.

Premier postuluje, by testom poddawać wszystkie osoby wjeżdżające na Słowację. Matovicz chce, aby operacja ogólnych testów przesiewowych przypominała organizację wyborów. Próbki pobierane byłyby w specjalnie przygotowanych lokalach poza szpitalami. W 5,5-milionowej Słowacji podczas wyborów funkcjonuje około 6 tys. lokali wyborczych i podobnie ma być także teraz. Organizatorzy muszą zadbać o zachowanie dystansu między badanymi.

Według oficjalnych danych, od początku epidemii na Słowacji z powodu COVID-19 zmarło 88 osób. Aktualnie w szpitalach przebywa 614 pacjentów. Na oddziałach intensywnej terapii jest 20 osób, a z respiratorów korzysta 51 chorych.

REKLAMA