Prof. Chazan: Wyłącz telewizor, włącz myślenie. Zamiast straszyć społeczeństwo należy poinformować, że koronawirusy z nami będą, może na zawsze

Prof. Ryszarda Chazan apeluje, by wrócić do normalności.
Prof. Ryszarda Chazan apeluje, by wrócić do normalności. (Fot. Facebook)
REKLAMA

Prof. Ryszarda Chazan uważa, że wszechobecny strach wylewający się z telewizorów powoduje więcej złego, aniżeli sam koronawirus. Apeluje, by wyłączyć telewizor i włączyć myślenie.

W obszernym wpisie na Facebooku prof. Chazan zastanawia się, czy w dzisiejszym świecie jest jeszcze miejsce na samodzielne myślenie.

Pomocy medycznej szukaj dwa razy więcej osób

„Utrzymywanie społeczeństwa w permanentnym panicznym strachu śmiercionośnego wirusa spowodowało, że pomocy medycznej, z powodu takich objawów jak gorączka, katar, kaszel, ból głowy, szuka dziś 2x więcej osób niż w latach ubiegłych, chociaż liczba osób chorych na infekcje dróg oddechowych nie różni się od liczby chorych w latach poprzednich. Wcześniej jednak bardzo rzadko zgłaszaliśmy się do lekarza z objawami przeziębienia, nie wykonywaliśmy masowo testów. Dzisiaj większość tych testowanych osób ma testy ujemne, a osoby z dodatnimi testami są również w większości bezobjawowe lub skąpo/objawowe” – pisze profesor.

REKLAMA

Personel na kwarantannie

Jak wskazuje znana lekarz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ochrona służby zdrowia jest na wyczerpaniu przede wszystkim dlatego, że lekarzy zamyka się na kwarantannie.

„Od lat w sezonie jesiennozimowym brakowało miejsc w szpitalach, ale dzisiaj bardziej niż miejsc w szpitalach (wstrzymano planowe przyjęcia i zabiegi) brakuje personelu, który podobnie jak całe społeczeństwo przebywa na kwarantannie” – uważa profesor.

Koronawirusy z nami będą, może nawet zawsze

Prof. Chazan apeluje, aby nie straszyć społeczeństwa. Wskazuje, że koronawirus być może będzie z nami na zawsze, tak jak tysiące innych wirusów. A jeśli już media chcą tak straszyć śmiertelnością koronawirusa, to – zdaniem pani profesor – powinni także straszyć pozostałą liczbą zgonów, w tym tych, którzy przez koronawirusowe procedury nie otrzymali pomocy medycznej w innych przypadkach.

„Zamiast straszyć społeczeństwo i epatować codziennie drastycznymi obrazami oddziałów intensywnej terapii i braku respiratorów (tam zawsze leżeli ciężko chorzy i śmiertelność była wysoka) należy poinformować że koronawirusy z nami będą, może nawet zawsze, jak tysiące innych wirusów i musimy nauczyć się z nim żyć. Nieprawdą jest, że na koronawirusa nie mamy leków, to że nie ma leczenia przyczynowego, nie znaczy że nie ma skutecznej terapii.

Leczenia przyczynowego nie znamy w wielu chorobach i podobnie jak zakażenia koronawirusem potrafimy je leczyć z dobrym skutkiem. Warto poinformować o tych setkach zgonów dziennie z powodu innych chorób i że część z tych osób umiera z powodu braku dostępu do wczesnej diagnostyki do leczenia i zabiegów… To byłaby rzetelna informacja” – pisze.

Warto wrócić do normalności

W dalszej części wpisu profesor wskazuje, że otrzymanie skutecznej szczepionki nie jest możliwe w ciągu kilku miesięcy. Ubolewa, że „koronawirus zatrzymał świat”, a w tym czasie umierają miliony osób na inne choroby.

„Może jednak warto wrócić do normalności. W domach powinny pozostawać osoby z objawami choroby, a nie osoby zdrowe” – podsumowuje prof. Chazan.

Wyłącz telewizor, włącz myślenie Koronawirus zatrzymał światCzy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na…

Publiée par Chazan Ryszarda sur Jeudi 15 octobre 2020

REKLAMA