Ryszard Krauze i współpracownicy Giertycha wychodzą na wolność. „Pomylono przychód ze stratą”

Sąd. Fot. ilustracyjne. Foto: PAP/koronawirusa
Sąd. Fot. ilustracyjne. Foto: PAP

Poznański sąd nie aresztował biznesmena Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. „Jestem wolny do dalszych zajęć” – powiedział PAP w sobotę wieczorem biznesmen po wyjściu z gmachu sądu.

„Pomylono przychód ze stratą. Przyniosłem Polnordowi trzy razy bardzo dużo pieniędzy, możliwości zarobienia. A prokurator nie odczytał tego właściwie i pomyślał, że może coś uszczupliłem. Teraz się okazało, że sąd zrozumiał, no i w związku z tym jestem wolny do dalszych zajęć” – powiedział PAP Ryszard Krauze po wyjściu z Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto.

Poznański sąd nie uwzględnił w sobotę wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie Ryszarda Krauze (zgodził się na publikację danych – PAP) i czterech innych podejrzanych ws. wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord.

Ryszard Krauze oraz adwokat Roman Giertych są jednymi z 12 zatrzymanych w czwartek osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Przedstawiono im zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi za to do 10 lat więzienia.

Postępowanie prowadzone przez poznańską Prokuraturę Regionalną dotyczy dwóch wątków – zakupu bezwartościowych – zdaniem prokuratury – wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej cenie niespełna 27 mln zł.

W sobotę przed południem prokurator regionalny w Poznaniu Jacek Motawski poinformował, że po wykonaniu czynności procesowych z wszystkimi 12 zatrzymanymi osobami śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z nich: Ryszarda Krauze, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś.

Prokurator dodał, że „po skutecznym” przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek powiedziała w sobotę PAP, że śledczy zastosowali wobec Giertycha poręczenie majątkowe po opinii lekarzy, według których stan jego zdrowia wyklucza w jego przypadku zastosowanie izolacyjnych środków zapobiegawczych. „Taka decyzja została podjęta przez prokuratora nadzorującego to śledztwo w oparciu o dokumentację, którą dysponował” – wyjaśniła.

W czwartek późnym popołudniem Roman Giertych trafił do warszawskiego szpitala, po tym jak zasłabł w trakcie przeszukiwania jego domu przez funkcjonariuszy CBA.

Wobec pozostałych podejrzanych, tj. Tomasza Sz., Tomasza B., Andrzeja P., Wojciecha C., Andrzeja P. oraz Bartosza P. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju, a także zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.(PAP)

18 KOMENTARZE

  • Oby jak najszybciej, póki Nas do reszty nie sponiewierają rzucając Naród na maseczkowe kolana. I takie pisowskie prymitywy ubzdurały sobie, że z Polakami zrobią wszystko na „pstryk” i to poza jakimkolwiek prawem. Że Polak będzie podskakiwał niczym Chruszczow Stalinowi. Nie wierzę w jakich czasach przyszło Nam żyć. A „eskimosi” pewnie już tańczą przy tych swoich kandelabrach, albo i dokładają ramion, bo widoki coraz lepsze są, to i więcej światłą nie zaszkodzi.

    • Never! Natomiast mam szczególne doświadczenie z tymi niekompetentnymi instytucjami. Gdzie Sąd np. nie mógł pojąć co to znaczy, że firma bierze podwykonawców, a sama na ten moment zadania nie realizuje – powołano eksperta, który jednym zdaniem uświadomił Sąd, że podwykonawstwo jest podstawą wszelkich światowych realizacji. Natomiast zdania prezesów i dyrektorów nic na ów moment dla Sądu nie znaczyły.. Szkoda gadać.

  • To akurat smutna prawda.
   Ale z ferowaniem wyroków poczekałbym kto tu dał ciała, kto tu się pomylił… Bo sądy też mamy… kamieni kupa. Kto był parę razy w sądzie (na różnych rozprawach), ten wie czym to pachnie.

Comments are closed.