Sensacyjne odkrycie! Sieć nazistowskich tuneli pod zamkiem w Roztoce. Niemcy ukryli w nich złoto?

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pa%C5%82ac_w_Roztoce,_Widok_z_fontanny.jpg

Pod zamkiem w Roztoce odkryto tajny tunel z czasów II wojny światowej. Czy kryjówka nazistów skrywa skarby rabowane Polakom?

Na Dolnym Śląsku doszło do zaskakującego odkrycia. W zamku w Roztoce odnaleziono tajny tunel, który wybudowali Niemcy w czasie II wojny światowej.

To jednak nie koniec. Okazuje się, że podziemi jest jeszcze więcej i niebawem ruszą pracę badawcze.

Sieć kryjówek i tuneli to efekt odwrotu armii niemieckiej. Niemcy wiedząc, iż zbliżają się Rosjanie zaczęli ukrywać zrabowane skarby.

To m.in. złoto, biżuteria, drogocenne obrazy, czy starodruki. Część z zrabowanych kosztowności udało się w ciągu ostatnich dziesięcioleci odnaleźć.

Jednak wiele wciąż pozostaje w nieznanych miejscach. Często do ukrywania skarbów Niemcy wykorzystywali zamki na Dolnym Śląsku – były najdalej od wrogów, a ponadto w takich obiektach łatwo coś ukryć.

Odnaleziony w zamku w Roztoce tunel najpewniej prowadzi do komnat, które zostały zamurowane. Badania już wykazały, że za ścianami tunelu znajdują się kolejne pomieszczenia.

Nikt dotychczas w nich nie był i nie wiadomo co ukryli w nich Niemcy.

– Przed nami eksploracja tych miejsc. Wtedy dowiemy się, co znajduje się za ścianami, ustalimy też, czy nie ma tam kolejnych tuneli. Bo nie można wykluczyć, że od tych tajemniczych pomieszczeń odchodzą kolejne korytarze – mówi Katarzyna Sielicka, dyrektor zamkowego muzeum zamku w Roztoce.

Co ciekawe, o zamku w Roztoce było głośno kilka miesięcy temu, gdy fundacja Śląski Pomost ujawniła treść pamiętnika oficera SS, w którym pisał o 28 tonach złota ukrytych w studni zamku. Możliwe, że jedno z zamurowanych przejść prowadzi właśnie do studni z pamiętnika nazisty.

Źródło: Super Express

13 KOMENTARZE

  • No właśnie. Nazizm, czyli narodowy socjalizm to ideologia. Tunel jako obiekt techniczny, nie ideologiczny nie staje się nazistowskim bo budowali go Niemcy w czasach gdy w ich kraju rząd był sformowany przez partię narodowo-socjalistyczną. Zakładam zresztą że autor nie sprawdził czy budujący go wszyscy posiadali legitymacje partyjne NSDAP. Bo gdyby mieli, to możnaby się zastanawiać ile z ich nazizmu się przeniosło na taki obiekt techniczny jak tunel.

   • @Krzych Adam; No to jak spawacze byli z Ukrainy czy Korei to dajmy na to smochód, ktory zbudowali, nie jest polski tylko ukrainski czy koreanski, bo samochod ma narodowosc tak samo jak np poczta nomen omen polska. Dlatego mowimy niemiecki samochod.
    Gratuluje konfiarskiej logiki debila.

 1. Aj, wej, jakich tam Polakom! wszyscy wiedzą że Polacy nigdy nie mieli żadnego złota! Już wielki poeta pisał że wszystkie złoto jest … itd…

 2. – Komendancie, znaleźliśmy 1000kg kokainy!
  – Przewiezcie te 800kg na magazyn.
  – Udało się, 500 kg zabezpieczone.
  Na konferencji prasowej odtrąbiono sukces znalezienia 1kg.

 3. Schudrich się odezwie jak coś znajdą , jego ludzie będą nadzorawać jak w każdej, takiej sytuacji . I czy to jest ich czy nie – to i tak jest ich. Dlatego prace powinny być przeprowadzane transparentnie i winny być raporty (szczegółowe z każdego dnia ,oraz co najmniej 7 osób z personelu powinno to podpisać. Polaków – rzecz jasna.

Comments are closed.