Sensacyjne odkrycie! Sieć nazistowskich tuneli pod zamkiem w Roztoce. Niemcy ukryli w nich złoto?

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pa%C5%82ac_w_Roztoce,_Widok_z_fontanny.jpg

Pod zamkiem w Roztoce odkryto tajny tunel z czasów II wojny światowej. Czy kryjówka nazistów skrywa skarby rabowane Polakom?

Na Dolnym Śląsku doszło do zaskakującego odkrycia. W zamku w Roztoce odnaleziono tajny tunel, który wybudowali Niemcy w czasie II wojny światowej.

To jednak nie koniec. Okazuje się, że podziemi jest jeszcze więcej i niebawem ruszą pracę badawcze.

Sieć kryjówek i tuneli to efekt odwrotu armii niemieckiej. Niemcy wiedząc, iż zbliżają się Rosjanie zaczęli ukrywać zrabowane skarby.

To m.in. złoto, biżuteria, drogocenne obrazy, czy starodruki. Część z zrabowanych kosztowności udało się w ciągu ostatnich dziesięcioleci odnaleźć.

Jednak wiele wciąż pozostaje w nieznanych miejscach. Często do ukrywania skarbów Niemcy wykorzystywali zamki na Dolnym Śląsku – były najdalej od wrogów, a ponadto w takich obiektach łatwo coś ukryć.

Odnaleziony w zamku w Roztoce tunel najpewniej prowadzi do komnat, które zostały zamurowane. Badania już wykazały, że za ścianami tunelu znajdują się kolejne pomieszczenia.

Nikt dotychczas w nich nie był i nie wiadomo co ukryli w nich Niemcy.

– Przed nami eksploracja tych miejsc. Wtedy dowiemy się, co znajduje się za ścianami, ustalimy też, czy nie ma tam kolejnych tuneli. Bo nie można wykluczyć, że od tych tajemniczych pomieszczeń odchodzą kolejne korytarze – mówi Katarzyna Sielicka, dyrektor zamkowego muzeum zamku w Roztoce.

Co ciekawe, o zamku w Roztoce było głośno kilka miesięcy temu, gdy fundacja Śląski Pomost ujawniła treść pamiętnika oficera SS, w którym pisał o 28 tonach złota ukrytych w studni zamku. Możliwe, że jedno z zamurowanych przejść prowadzi właśnie do studni z pamiętnika nazisty.

Źródło: Super Express

Comments are closed.