Czerwony papież Franciszek nawołuje byśmy byli posłuszni systemowi. „Płacenie podatków jest obowiązkiem”

Papież Franciszek. Foto: PAP/EPA
Papież Franciszek. Foto: PAP/EPA

Trzeba płacić podatki, to „obywatelski obowiązek, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych przepisów państwa” – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę. Modlił się o to, aby obywatele unikali obłudy i byli uczciwi. Ani słowa nie powiedział o tym, że to podatki, prawo i państwo powinny być przede wszystkim uczciwe dla obywatela.

Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański papież przywołał scenę z Ewangelii, gdy zapytano Jezusa, „czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?”. Odpowiedział: „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

Franciszek wyjaśnił: „W tym stwierdzeniu Jezusa znajduje się nie tylko kryterium rozróżnienia między sferą polityczną a religijną, ale wyłaniają się również jasne wytyczne dla misji wierzących wszystkich czasów, także dla nas dzisiaj. Płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych praw państwa”.

„Jednocześnie – dodał papież – należy potwierdzić prymat Boga w życiu ludzkim i w historii, szanując prawo Boga do tego, co do niego należy”.

„Stąd wypływa misja Kościoła i chrześcijan: mówić o Bogu i dawać o nim świadectwo mężczyznom i kobietom swoich czasów” – zaznaczył.

Franciszek modlił się o to, by Matka Boża pomagała wszystkim unikać obłudy i być „uczciwymi i konstruktywnymi obywatelami”.

A władza? O uczciwości władzy, państwa i prawa papież nie wspomniał, a to od tego powinien zacząć, bo to władza i jej opresyjne prawa i fiskalizm pogłębiają biedę, głód, złodziejstwo i inne tego typu plagi.

Jednak najwyraźniej wg papieża Franciszka państwo może nas łupić podatkami i dręczyć głupim i opresyjnym prawem, ale to my mamy być „uczciwi”, płacić podatki i się podporządkować.

Z takim przewodnikiem duchowym to my zajedziemy z powrotem do komuny…

Papieżowi Franciszkowi ktoś powinien przypomnieć także ten cytat z Jezusa: „I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie.”

Źródło: PAP

22 KOMENTARZE

   • Spoko, spoko, nie takie rzeczy się działy w historii Kościoła.
    Jeśli się oburzasz, to jesteś katolikiem, a jeśli jesteś katolikiem, to nie możesz swojej wiary opierać na papieżu. Oczywiście papież na Ziemi jest głową Kościoła, ale to tylko zastępca.

  • Sęk w tym, że obecnie w RP i kilku innych krajach efektywne opodatkowanie dochodzi do 75%. Zwiększanie zadłużenia i w efekcie kreacja pieniądza z powietrza będzie zwiększało ucisk fiskalny, aż do limesa 100%. I to jest ta 3cia droga. Zabiorą większość, oddadzą w ‚socjalu’ nieco. Takie komunistyczne równanie w dół. Oczywiście politycy i 0.01% będą opływać w bogactwa.

 1. Od porządku, ludkowie, jest Pambóg, on pilnuje, żeby wszystko szło, było jak było.
  A diabeł chce zmieniać, powiada: ulepszać. Słyszycie? Ulepszać! Już jemu mało, że krowa
  cieli się, gdzie tam: on chce, żeby się źrebiła! O, do czego idzie!
  „KONOPIELKA”

 2. Od następnej niedzieli będę, zamiast dychy, kładł na tacę karteczkę z prośbą o modlitwę za mnie i moją kieszeń. Jak tak zrobią inni to naprawdę cesarskie pozostanie u cesarza o boskie przeznaczy się dla Boga. Tylko z czego będą żyli ci u których zamówimy karteczkami intencyjne modlitwy?

 3. „Płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych praw państwa” – Franciszek prawie ma rację, ale jak wiemy „prawie” czyni dużą różnicę. Zaproponuję Franciszkowi tekst na dzień kolejnego wystąpienia tego fragmentu Ewangelii:
  „Płacenie sprawiedliwych podatków jest obowiązkiem obywateli, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych praw państwa”.

 4. Przypomnę także Franciszkowi inne słowa z Biblii, gdyż jak widać o nich nie pamięta:
  Król państwo umacnia sprawiedliwością, niszczy je ten, kto podatkami uciska. (Prz 29,4)

 5. Artykuł bardzo nierzetelny. Przecież tekst o sprawiedliwych prawach wyraźnie mówi o obowiązkach państwa wobec obywateli. Poza tym, rządzących wybierają ludzie.

 6. Jak idziemy Pismem Świętym to tam chodziło o DENARA na podatek. Denara dostawał niewykwalifikowany pracownik za DNIÓWKĘ w winnicy (też Pismo Święte ) Innymi słowy Dzień Wolności Podatkowej przypadał w Imperium Romanum 2 stycznia. Takie podatki mogę płacić.

Comments are closed.