Francja wstrząśnięta barbarzyńskim zabójstwem nauczyciela. Opozycja apeluje: czas zacząć działać

Bestialski mord na nauczycielu. Dzieci i rodzice składają hołd przed szkołą.
Nauczycielowi ścięto głowę. Dzieci i rodzice oddają hołd przed szkołą. (Fot. PAP/EPA)

Francuscy politycy, nauczyciele i media są wstrząśnięci bestialskim zabójstwem nauczyciela, któremu sprawca obciął w piątek głowę. Powód? Nauczanie o wolności słowa i pokazywanie karykatur Mahometa.

Brutalny atak potępili deputowani Zgromadzenia Narodowego. Deputowany Hugues Renson (Republiko Naprzód ! – LREM) oświadczył: „Z przerażeniem dowiedzieliśmy się o ohydnym ataku, który miał miejsce w piątek. W imieniu reprezentacji narodowej, w imieniu nas wszystkich, chciałbym oddać hołd pamięci ofiary”.

Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zbrodni nazwał atak na nauczyciela „islamistycznym atakiem terrorystycznym” na człowieka, który nauczał o wolności wypowiedzi.

W mediach społecznościowych wielu internautów okazuje wsparcie dla rodziny i bliskich ofiary, a także dla całego zawodu dotkniętego tragedią. Pedagodzy i osoby chcące wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy stworzyli w mediach społecznościowych hashtag #JeSuisProf (Jestem nauczycielem).

Redakcja tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” również zareagowała na piątkowy atak. „Charlie Hebdo wyraża swoje przerażenie i bunt po tym, jak nauczyciel wykonujący swój zawód został zamordowany przez religijnego fanatyka” – napisała redakcja gazety.

„Nietolerancja właśnie przekroczyła nowy próg i nie wydaje się powstrzymywać przed niczym aby narzucić terror naszemu krajowi. Tylko determinacja władzy politycznej i solidarność wszystkich pokona tę faszystowską ideologię” – podkreśliła redakcja.

Były prezydent Francois Hollande wezwał do jedności „w obliczu barbarzyństwa”. „Po przerażającym zabójstwie nauczyciela Republika i jej szkoła ponownie stają się celem islamistycznego terroryzmu” – napisał Hollande na Twitterze.

„Barbarzyństwo i obskurantyzm wymagają zjednoczenia bardziej niż kiedykolwiek. Moje serce kieruje się ku rodzinie nauczyciela i całej społeczności nauczycielskiej” – dodał były prezydent.

„Profesor ze ściętą głową. Barbarzyństwo za rogiem. Tu właśnie prowadzi islamski totalitaryzm, który wielokrotnie potępiałem. Koniec ze ślepotą, koniec z retrospekcją! Wszyscy razem musimy działać” – oświadczył były premier i kandydat na prezydenta Francois Fillon.

Francuska opozycja: czas na działanie

 

Szef opozycyjnych Republikanów Christian Jacob zapytał: „Nauczyciel odpowiedzialny za dziedzictwo i wartości sekularyzmu w edukacji narodowej został zamordowany. Czy nasz kraj zemści się stanowczo i zdecydowanie?” „Wielkie przemówienia muszą ustąpić miejsca poważnym decyzjom przeciwko islamskiemu terroryzmowi” – dodał Jacob, nawiązując do przemówień prezydenta Macrona.

„Osiągnęliśmy szczyt barbarzyństwa (…). Myślę o krewnych nauczyciela i obecnych policjantach. Walka z islamistycznym terroryzmem to nieustanna walka. Ta walka nie zostanie wygrana słowami, ale czynami” – stwierdził z kolei konserwatysta Damien Abad.

„Profesor ścięty za prezentację karykatur ‚Charlie Hebdo’: jesteśmy we Francji na tym poziomie nieznośnego barbarzyństwa. Islamizm toczy z nami wojnę: musimy siłą wypędzić go z naszego kraju” – stwierdziła szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Kolejne zatrzymania

„Le Figaro” informuje, że był to już 33. terrorystyczny atak we Francji od 2017 roku. „Barbarzyństwo u bram Paryża stanowi ‚endogeniczne’ zagrożenie, które obezwładnia Francję” – komentuje gazeta.

Pierwsze doniesienia wskazywały, że za bestialskim mordem (obcięcie głowy) stoi ojciec jednego z uczniów. Prokuratura francuska zaprzeczyła jednak tym informacjom. Zabójcą okazał się 18-latek.

Francuska policja aresztowała w niedzielę rano 11. osobę, podejrzaną o związek z tym brutalnym morderstwem. Aresztowania – przypomnijmy – trwają od piątkowego popołudnia. W rękach policji są m.in. rodzice sprawcy brutalnego mordu, jego dziadek oraz młodszy brat. Pozostali zatrzymani to jego bliscy znajomi.

Comments are closed.