Francja wstrząśnięta barbarzyńskim zabójstwem nauczyciela. Opozycja apeluje: czas zacząć działać

Bestialski mord na nauczycielu. Dzieci i rodzice składają hołd przed szkołą.
Nauczycielowi ścięto głowę. Dzieci i rodzice oddają hołd przed szkołą. (Fot. PAP/EPA)

Francuscy politycy, nauczyciele i media są wstrząśnięci bestialskim zabójstwem nauczyciela, któremu sprawca obciął w piątek głowę. Powód? Nauczanie o wolności słowa i pokazywanie karykatur Mahometa.

Brutalny atak potępili deputowani Zgromadzenia Narodowego. Deputowany Hugues Renson (Republiko Naprzód ! – LREM) oświadczył: „Z przerażeniem dowiedzieliśmy się o ohydnym ataku, który miał miejsce w piątek. W imieniu reprezentacji narodowej, w imieniu nas wszystkich, chciałbym oddać hołd pamięci ofiary”.

Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zbrodni nazwał atak na nauczyciela „islamistycznym atakiem terrorystycznym” na człowieka, który nauczał o wolności wypowiedzi.

W mediach społecznościowych wielu internautów okazuje wsparcie dla rodziny i bliskich ofiary, a także dla całego zawodu dotkniętego tragedią. Pedagodzy i osoby chcące wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy stworzyli w mediach społecznościowych hashtag #JeSuisProf (Jestem nauczycielem).

Redakcja tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” również zareagowała na piątkowy atak. „Charlie Hebdo wyraża swoje przerażenie i bunt po tym, jak nauczyciel wykonujący swój zawód został zamordowany przez religijnego fanatyka” – napisała redakcja gazety.

„Nietolerancja właśnie przekroczyła nowy próg i nie wydaje się powstrzymywać przed niczym aby narzucić terror naszemu krajowi. Tylko determinacja władzy politycznej i solidarność wszystkich pokona tę faszystowską ideologię” – podkreśliła redakcja.

Były prezydent Francois Hollande wezwał do jedności „w obliczu barbarzyństwa”. „Po przerażającym zabójstwie nauczyciela Republika i jej szkoła ponownie stają się celem islamistycznego terroryzmu” – napisał Hollande na Twitterze.

„Barbarzyństwo i obskurantyzm wymagają zjednoczenia bardziej niż kiedykolwiek. Moje serce kieruje się ku rodzinie nauczyciela i całej społeczności nauczycielskiej” – dodał były prezydent.

„Profesor ze ściętą głową. Barbarzyństwo za rogiem. Tu właśnie prowadzi islamski totalitaryzm, który wielokrotnie potępiałem. Koniec ze ślepotą, koniec z retrospekcją! Wszyscy razem musimy działać” – oświadczył były premier i kandydat na prezydenta Francois Fillon.

Francuska opozycja: czas na działanie

 

Szef opozycyjnych Republikanów Christian Jacob zapytał: „Nauczyciel odpowiedzialny za dziedzictwo i wartości sekularyzmu w edukacji narodowej został zamordowany. Czy nasz kraj zemści się stanowczo i zdecydowanie?” „Wielkie przemówienia muszą ustąpić miejsca poważnym decyzjom przeciwko islamskiemu terroryzmowi” – dodał Jacob, nawiązując do przemówień prezydenta Macrona.

„Osiągnęliśmy szczyt barbarzyństwa (…). Myślę o krewnych nauczyciela i obecnych policjantach. Walka z islamistycznym terroryzmem to nieustanna walka. Ta walka nie zostanie wygrana słowami, ale czynami” – stwierdził z kolei konserwatysta Damien Abad.

„Profesor ścięty za prezentację karykatur ‚Charlie Hebdo’: jesteśmy we Francji na tym poziomie nieznośnego barbarzyństwa. Islamizm toczy z nami wojnę: musimy siłą wypędzić go z naszego kraju” – stwierdziła szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Kolejne zatrzymania

„Le Figaro” informuje, że był to już 33. terrorystyczny atak we Francji od 2017 roku. „Barbarzyństwo u bram Paryża stanowi ‚endogeniczne’ zagrożenie, które obezwładnia Francję” – komentuje gazeta.

Pierwsze doniesienia wskazywały, że za bestialskim mordem (obcięcie głowy) stoi ojciec jednego z uczniów. Prokuratura francuska zaprzeczyła jednak tym informacjom. Zabójcą okazał się 18-latek.

Francuska policja aresztowała w niedzielę rano 11. osobę, podejrzaną o związek z tym brutalnym morderstwem. Aresztowania – przypomnijmy – trwają od piątkowego popołudnia. W rękach policji są m.in. rodzice sprawcy brutalnego mordu, jego dziadek oraz młodszy brat. Pozostali zatrzymani to jego bliscy znajomi.

11 KOMENTARZE

 1. No nie żebym jakoś specjalnie lubił muslimów – ale bardzo dziwnie ten nauczyciel uczył „tolerancji” – wyśmiewając się z ich religii…

  To znaczy ten oszalały lewak działał pewnie zgodnie z wytycznymi – wyśmiewać religie /no oczywiście oprócz żydowskiej/ – ale jak się okazało islam to nie chrześcijaństwo :-)

 2. Muzułmanka ma zwykle 2-4 dzieci a biała Francuzka 1.2-1.3 (średnio).
  Tak więc przyszłość żabojadów jest przypieczętowana.
  No ale mogą sobie pisać kredą po chodniku coś w stylu „nie zgadzamy się z tym”, tylko tak, żeby Muzułmanie nie wiedzieli.

 3. Jestem skłonny do przypuszczeń,że po zjedzeniu porcji ślimaków,żabojady przejdą nad tym
  ,przypadkiem przy pracy’ do porządku i zgodnie z zasadą; rewolucja wymaga ofiar, obarczą
  winą Assada,oraz 5G mki Huawei.Przy okazji należy zauważyć iż zapotrzebowanie na męczenników wcale nie zmalało.Zresztą, co jak co,ale Francuzi mają za co przepraszać,więc sprawa się rozmyje zgodnie z tradycją.W końcu to opalony.Zatem bierzcie przykład zza oceanu.A wskazówki z Haify.

 4. Francja ma „fajnie”, „wielokulturowo”. U nas też tak będzie. Hellada, Rzym, Europa Zachodnia i także my – ciągle ten sam schemat: rozwody, swoboda obyczajów – spada demografia, potrzebne ręce do pracy, więc sprowadzamy ludzi z zagranicy, by zapełnić braki. Granice nie wzięły się znikąd. Małżeństwo nie jest dla żadnych patriarchatów, tylko dla kobiet: facetowi najłatwiej narobić bachorów i niech się baby z dziećmi bujają.

 5. Mają co chcieli
  Głupi nauczyciel pokazywał karykatury Mahometa i myślał że mu to ujdzie bez karnie, lata tresury według wartości unijnych :)

Comments are closed.