Influencerzy się załamią. Koniec z zarabianiem i wyłudzaniem na Instagramie?

SMS o zadłużeniu rachunku podatkowego? To kolejne oszustwo! Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Influencerzy z Facebooka i Instagrama są coraz bardziej nachalni. Okazuje się, że niektórym niewiele dają a coraz bardziej naprzykrzają się przedsiębiorcom.

Influencerzy, czyli „wpływowe” osoby, posiadające dużą ilość „obserwujących” na Instagramie czy Facebooku, od lat żyją z kryptoreklam oraz z wyłudzania darmowych produktów, zapewniając firmy, że przyciągną do nich klientów.

Nachalność żebraków z Instagrama i Facebooka zaczyna coraz bardziej irytować przedsiębiorców. Prowadzący np. sklepy, kawiarnie, czy drogerie widzą, że dawanie darmowych produktów to nie reklama a wyłudzanie.

Ostatnio gwiazdą stała się brytyjska kucharka, która kazała żebrakom z Instagrama spadać na drzewo.

– Mam tego już serdecznie dość – powiedziała Anges de Sucre, która prowadzi niedużą cukiernię w Londynie.

W rozmowie z BBC kucharka wskazała, że „influencerzy” od dawna proponowali jej „dile”. Za darmowe ciasta chcieli promować produkty z cukierni na swoich profilach.

– W dobie pandemii stało to się naprawdę uporczywe i zaczyna mnie to przerażać – dodała kucharka. Jak podkreśliła, jeśli ktoś lubi jej ciasta, niech po prostu za nie płaci.

– Nigdy mi się nie zdarzyło, że ktoś przyszedł i zamówił moje ciasto, bo gdzieś zobaczył jakiś post w sieci. Zwykle nowych klientów mam z polecenia innych. Tych, którzy płacą za moje produkty – podkreśliła w rozmowie z BBC.

To jednak nie wszystko. Za „influencerów” zabrali się również brytyjscy urzędnicy. Powód? Kryptoreklamy.

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków oraz irlandzki Facebook (który odpowiada za Instagrama) poinformowały, że reklamy na Instagramie będą musiały być oznaczane. Brytyjskie władze oceniły, że nieoznaczone reklamy nie są w ogóle rozliczane.

Źródło: Bezprawnik / Oklahoman

1 KOMENTARZ

  1. Aha, czyli nie chodzi o ‚nieuczciwość’ influencerów, ale o to, że państwo/fiskus nie może położyć łapska na ich dochodach. Wszystko jasne, czerwone dranie z BBC tylko to potwierdzili.

Comments are closed.