Włosi nie panikują jak polski rząd. Restauracje otwarte do północy, siłowni nie zamykają

Włoski rząd rozpada się i traci większość. Premier Giuseppe Conte. Zdjęcie: EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.
Włoski rząd rozpada się i traci większość. Premier Giuseppe Conte. Zdjęcie: EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Przy stole w restauracji nie może siedzieć więcej niż sześć osób, siłownie mają tydzień na wprowadzenie kroków bezpieczeństwa sanitarnego – to postanowienia z nowego dekretu rządu Włoch, przedstawionego w niedzielę wieczorem przez premiera Giuseppe Contego.

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest” – mówił Conte na konferencji prasowej w Rzymie i apelował do obywateli o przestrzeganie reguł.

„Nie możemy tracić czasu” – oświadczył podkreślając, że atak drugiej fali pandemii we Włoszech i w Europie jest „ostry”.

REKLAMA

Jak wskazał, „należy wprowadzić wszystkie niezbędne kroki, by uniknąć generalnego lockdownu” w kraju. Położył nacisk na to, że w drugiej fazie będzie inna strategia walki z koronawirusem, bo Włochy „nie mogą pozwolić sobie na zatrzymanie”.

Mówiąc o obostrzeniach dotyczących restauracji premier poinformował, że muszą być zamykane o północy, a przy jednym stole nie może siedzieć więcej niż sześć osób. Lokale bez miejsc siedzących mogą być otwarte tylko do godziny 18.

Wszyscy restauratorzy muszą wyznaczyć dopuszczalną liczbę klientów w ich lokalu w zależności od jego powierzchni.

Żadne ograniczenia dotyczące godzin otwarcia lokali gastronomicznych i bufetów nie dotyczą lotnisk, punktów przy autostradach i szpitali.

Premier podkreślił, że szkoły pozostają otwarte, ale należy rozłożyć czas wejścia uczniów na lekcje, także na zmianę popołudniową. Zastrzegł, że działalność dydaktyczna w placówkach oświatowych pozostaje priorytetem.

Zabronione będą lokalne festiwale i festyny, uprawianie amatorskiego sportu kontaktowego i zawody w tej kategorii.

Premier przyznał, że doszło do „intensywnego dialogu” z doradczym komitetem naukowym na temat siłowni. Jak ogłosił, rząd daje im tydzień na dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego.

– Te miejsca, gdzie nie zostaną wprowadzone protokoły walki z epidemią, zostaną zamknięte – zapowiedział.

„Najwyższą ostrożność” i noszenie maseczek Conte zalecił podczas spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi.

Ogłosił, że burmistrzowie miast będą mogli zamykać place, by zapobiec tworzeniu się tam skupisk, zwłaszcza w weekendy w czasie życia towarzyskiego.

Premier zastrzegł, że nie stawia na razie żadnych prognoz, dotyczących okresu świąt Bożego Narodzenia.

PAP

REKLAMA