Popularny lek może być niebezpieczny. Został wycofany ze sprzedaży. SPRAWDŹ czy masz go w domowej apteczce

Pandemia koronawirusa/Leki - zdj. ilustracyjne / Fot. pixabay
Leki - zdj. ilustracyjne / Fot. pixabay

Na mocy decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) wycofano ze sprzedaży serię popularnego leku stosowanego w terapii nadciśnienia tętniczego Lisinoratio 5.

GIF wycofał ze sprzedaży serię leku stosowanego w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Chodzi o Lisinoratio 5 z lizonoprylem jako substancja czynną. Lek przepisywany był osobom z niewydolnością serca, chorym po zawałach oraz tym z nadciśnieniem tętniczym z cukrzycą typu 2.

Jak się okazuje, wystąpiło ryzyko, że jedna seria leku może być zanieczyszczono ibuprofenem. GIF pozyskał tę informację od pełnomocnika przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego za lek.

„Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować, gdy jest ono potencjalnie zagrożone” – czytamy w decyzji opublikowanej w rejestrze GIF.

Chodzi o lek Lisinoratio 5 o numerze W13273A z terminem ważności do 05.2024. Podmiot odpowiedzialny to Ratiopharm GmbH, Niemcy, a przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego w Polsce to Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Comments are closed.