PILNE! Orędzie premiera Morawieckiego: „Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku” [VIDEO]

Premier Mariusz Morawiecki namawia Rafała Trzaskowskiego, by sam ze sobą ustalił jakie ma poglądy. Zdjęcie: PAP/Tomasz Waszczuk
Premier Mariusz Morawiecki Zdjęcie: PAP/Tomasz Waszczuk

Premier Mateusz Morawiecki w związku z wprowadzanym drugim lockdownem wystosował orędzie do narodu. Nie wytłumaczył dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje, zaapelował natomiast o jedność wśród Polaków i zakopanie na czas pandemii sporów politycznych.

Wystąpienie Morawieckiego transmitowały wszystkie największe telewizje.

Orędzie Mateusza Morawieckiego

„Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń” – zaczął szef rządu.

Podkreślił, że „powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań”.

„Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą także naszych seniorów. Podejmując te decyzje – niełatwe zarówno od strony społecznej, jak i gospodarczej – kierujemy się opiniami najważniejszych polskich i zagranicznych autorytetów – epidemiologów i wirusologów” – podkreślił szef rządu.

W swoim wystąpieniu premier zaznaczył, że wszystko co się dzieje „nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania setek tysięcy ludzi”.

„Szczególnie chcę podziękować tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu – naszym służbom medycznym i służbom mundurowym. Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami” – mówił Morawiecki.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że „dochodzi także do łamania obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych”.

„Będziemy na takie zachowania reagować – bo stosowanie się do nakazów i wymaganych obostrzeń jest w interesie nas wszystkich” – powiedział premier.

„Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: po pierwsze zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby; po drugie zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore” – powiedział premier.

Morawiecki uważa także, że Polska wykorzystuje doświadczenia z pierwszej fali epidemii.

„Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia” – przekonywał premier.

Podkreślił również, że dla rządu ważne jest utrzymanie miejsc pracy Polaków. „Dzięki sprawnie uruchomionej tarczy antykryzysowej i finansowej jesteśmy dziś w stanie mierzyć się z II falą epidemii” – powiedział szef rządu.

Podziękował „tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu” – służbom medycznym i służbom mundurowym.

„Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami” – ocenił Morawiecki.

„Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni” – podkreślił.

„Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać. Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie” – zaapelował premier.

Comments are closed.