Zwolennicy zabijania dzieci nienarodzonych protestują w Warszawie. W stronę policji poleciały kamienie [FOTO/VIDEO]

Protesty w Warszawie.
Protesty w Warszawie. (Fot. PAP)

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją. Zwolennicy zabijania dzieci nienarodzonych drugi dzień z rzędu protestują na ulicach Warszawy.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Po orzeczeniu TK w czwartek, w Warszawie odbyły się protesty organizowane przez „Strajk Kobiet” – oficjalnie jako spontaniczne. Manifestanci najpierw pojawili się pod siedzibą trybunału, potem pod siedzibą PiS-u na Nowogrodzkiej, a następnie pod domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu.

Tam doszło do starć z policją. Po tym, jak część osób zaczęła rzucać kamieniami w policję, funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym. Kilka osób zatrzymano. Około 2 w nocy protestujący rozeszli się do domów.

W piątek manifestanci ponownie zebrali się na ulicach Warszawy. Protestujący oficjalnie wybrali się na „spacer”. Rozpoczęli na Żoliborzu i skierowali się do centrum.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na piątkowy protest posłał miejskich obserwatorów, którzy rejestrują jego przebieg na wideo. Na miejscu są też ratownicy medyczni.

„Policja nie może łamać praw obywateli. Wiele wskazuje na to, że już jej wczorajsza reakcja na demonstrację na Żoliborzu była nadmiernie brutalna – zastosowano siłę, nie zapewniono żadnej pomocy medycznej” – oświadczył prezydent Warszawy.

Policja informuje z kolei, że – podobnie jak w czwartek – ze strony tłumu ma miejsce agresja w kierunku funkcjonariuszy.

„Po raz kolejny ze strony protestujących pojawia się agresja wobec policjantów. Mamy do czynienia z bardzo prowokacyjnymi zachowaniami. Kilku funkcjonariuszy ochlapano farbą, protestujący używają pirotechniki” – napisała w piątek wieczorem Komenda Stołeczna Policji na Twitterze.

„Nadawane przez policjantów komunikaty z wezwaniem do zachowania zgodnego z prawem próbuje się zagłuszać wulgarnymi okrzykami. W stronę policjantów, tak jak wczoraj, rzucane są kamienie” – podaje warszawska policja.

Gepostet von Chwdp.tv am Freitag, 23. Oktober 2020

Gepostet von Gazeta Żoliborza am Freitag, 23. Oktober 2020

Comments are closed.