Dziambor po wyroku TK ws. aborcji: „Teraz trzeba zrobić drugi krok”

Artur Dziambor.
Artur Dziambor. (Fot. PAP)

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego powinno się znowelizować ustawę, że w przypadku wad letalnych płodu to rodzice decydują, czy dokonać aborcji – powiedział w poniedziałek w Radiu TOK FM poseł Artur Dziambor z Konfederacji.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”.

W poniedziałek na temat wyroku wypowiadał się w Radiu TOK FM poseł Konfederacji Artur Dziambor, który był jednym z autorów wniosku do TK w tej sprawie.

„Cieszyłem się z tego, że Trybunał wreszcie się tym wnioskiem zajął i cieszyłem się, że wynik jest taki jaki jest, zresztą był on jedyny oczywisty, bo litera konstytucji jest oczywista” – mówił Dziambor.

„Teraz należy zrobić drugi krok, którego Trybunał Konstytucyjny zrobić nie mógł, bo nie jest od tworzenia prawa, tylko od tego, żeby wykreślić lub pozostawić jakiś zapis” – dodał.

Zagrożone życie matki a aborcja

Przypomniał, że dopóki orzeczenie TK nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, nie obowiązuje. Zwrócił też uwagę, że nawet po werdykcie TK jako zgodna z prawem pozostała aborcja w sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki.

„Jeżeli mówimy o dzieciach, które mają wady letalne, chciałbym ja i chyba chcielibyśmy wszyscy, żeby rodzice mogli zdecydować, czy takie dziecko donosić do końca z pełną wiedzą, że to dziecko nie przeżyje poza łonem matki, czy dokonać wcześniejszego usunięcia” – zaznaczył poseł Konfederacji.

Comments are closed.