Singapur wstrzymuje szczepienia. 48 osób zmarło po powikłaniach

Szczepienia przeciw grypie. W Korei Południowej zmarło 48 osób.
Szczepienia - zdj. ilustracyjne. (Fot. Unsplash)
REKLAMA

Singapur wstrzymał plan szczepień po tym, jak w Korei Południowej zmarło 48 osób, które zaszczepiły się przeciwko grypie. To pierwszy kraj na świecie, który tymczasowo zrezygnował ze szczepień po tragedii w azjatyckim państwie.

Liczba zgonów mieszkańców Korei Południowej wzrosła do 48 po szczepieniu przeciw grypie – poinformowała w sobotę Koreańska Agencja Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KDCA). Mimo to rząd nadal trzyma się planu szczepień i twierdzi, że szczepionki będą zmniejszać ryzyko epidemii koronawirusa.

Władze Korei twierdzą, że nie znalazły bezpośredniego związku między zgonami a szczepionkami. Planują kontynuować państwowy program szczepień, aby uniknąć konieczności jednoczesnej walki z grypą i koronawirusem podczas nadchodzącej zimy.

REKLAMA

„Po przeanalizowaniu dotychczasowych przypadków zgonów nie zawieszamy programu szczepień przeciw grypie, ponieważ szczepienia są w tym roku bardzo ważne, biorąc pod uwagę epidemię COVID-19” – powiedział dyrektor KDCA Jeong Eun-kyung.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

W Korei Południowej rośnie liczba zgonów po szczepionce

Jeong powiedział, że nie wykazano bezpośredniego związku między szczepionkami przeciw grypie a 26 zgonami, które zbadano.

Około 20 wstępnych wyników sekcji zwłok przeprowadzonych przez policję i Krajową Służbę Kryminalistyczną wykazało, że 13 osób zmarło z powodu chorób sercowo-naczyniowych, mózgowo-naczyniowych i innych chorób nie spowodowanych szczepieniem.

Liczba zgonów wśród zaszczepionych wzrosła w niedzielę o 12 przypadków. W sumie zmarło już 48 zaszczepionych osób.

Rosnąca liczba zgonów spowodowała, że ​​niektórzy lekarze i politycy wezwali do zaprzestania rządowej kampanii szczepień około 30 milionów obywateli z liczącego 54 miliony mieszkańców kraju. Mimo to koreański rząd planów nie zmienia.

Singapur rezygnuje

Tymczasem Singapur ogłosił, że prewencyjnie wstrzymuje szczepienia z użyciem szczepionek SKYCellflu Quadrivalent i VaxigripTetra. Zaznaczono, że w kraju nie odnotowano zgonów po tym, jak podano szczepionkę przeciw grypie, ale do czasu zebrania więcej informacji i wyjaśnienia koreańskich przypadków, ze szczepień rezygnuje.

Czy i ewentualnie kiedy Singapur wróci do tych preparatów, na razie wiadomo. Pozostałe dwie szczepionki przeciwko grypie pozostają na rynku.

REKLAMA