Stowarzyszenie Niskie Składki pomagają przedsiębiorcom. Akcja #WspieramGastro

Foto: Facebook Niskie Składki

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej zostali ofiarami kolejnych rządowych obostrzeń. Na pomoc im ruszyli wolnościowcy ze stowarzyszenia Niskie Składki.

Stowarzyszenie Niskie Składki oraz inne wolnościowe organizacje postanowiły pomoc przedsiębiorcom, którzy znowu są zmuszenie do zamykania swoich restauracji. Restauratorzy są bardzo często zdani na dużych pośredników.

A ci pobierają spore prowizje. Już teraz zamawiając jedzenie do domu można z przesyłką znaleźć apel, aby na przyszłość zamawiać bezpośrednio z restauracji.

Niektórzy restauratorzy są tak zdesperowani, że oferują darmowe porcje jedzenia lub napoje, byle zamawiać bezpośrednio u nich. O problemie pośredników opowiedział Piotr Szmidt w rozmowie z Stowarzyszeniem Niskie Składki.

Jak podkreślił przedstawiciel branży gastronomicznej i inicjator akcji #GastronomiczNIE wiele przedsiębiorców stoi dziś przed pytaniem: zamknąć biznes, czy dalej się zadłużać.

– Duża część z nich nie zdołała jeszcze spłacić zadłużenia po pierwszym lockdownie. Z restauracjami sytuacja jest minimalnie lepsza, bo teoretycznie dalej mają możliwość zarobku, chociaż tylko pozornie. Dokładnych statystyk jeżeli chodzi o procent utargu ze sprzedaży na wynos nie znam (różnią się w zależności od specyfiki lokalu oraz miasta) ale jest to w najlepszym wypadku połowa. Z czego spora część tych sprzedaży jest przez platformy sprzedaży, takie jak Pyszne.pl, uberEats czy Glovo, które pobierają prowizje sięgające nawet 30 proc…. Więc spadek dochodów o połowę, plus konieczność podzielenia się zyskiem z firmą obsługującej system zamówień nie daje nadziei na przetrwanie – wskazuje Szmidt.

https://www.facebook.com/niskieskladki/posts/1224558191264218

Akcja #GastronomiczNie ruszyła tuż po ogłoszeniu obostrzeń. Wcześniej np. trójmiejska gastronomia tworzyła takie inicjatywy jak #GdyniaBarProject czy “Gastronauci Trójmiasto”, w ramach których udało się zorganizować protest w Gdyni.

Z kolei w ramach akcji #WspieramGastro restauratorzy udostępniają informacje jak zamówić posiłki bezpośrednio u siebie, aby pominąć pośredników.

https://www.facebook.com/restauracja.podpromie/posts/2712814018977277

https://www.facebook.com/bistromappy/posts/3707700935941680

https://www.facebook.com/drukarniacafe/posts/2799816013621549

Źródło: Stowarzyszenie Niskie Składki