Niemcy zamkną się w tym tygodniu? „Merkel planuje lockdown light”

Pisma medyczne odmawiają publikacji wyników badań duńskich naukowców na temat skuteczności maseczek. Zdjęcie: EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL Dostawca: PAP/EPA
Pisma medyczne odmawiają publikacji wyników badań duńskich naukowców na temat skuteczności maseczek. Zdjęcie: EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL Dostawca: PAP/EPA

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Niemczech, kanclerz Angela Merkel wzywa do wprowadzenia ostrzejszych ograniczeń. „Merkel planuje lockdown light”, czyli łagodną forme kwarantanny” – podaje w poniedziałek dziennik „Bild”.

Jak przekazuje, bary i restauracje mają zostać zamknięte, ale szkoły i przedszkola powinny pozostać otwarte tak długo, jak to możliwe, z wyjątkiem regionów o bardzo dużej liczbie zakażeń.

Sklepy mogą również pozostać otwarte po wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń sanitarnych.

Rzecznik rządu Steffen Seibert oświadczył po spotkaniu tzw. gabinetu koronawirusowego w Berlinie, że wobec drastycznie rosnącej liczby zakażeń, wszyscy mają świadomość, że liczy się każdy dzień. W szpitalach wzrosła liczby pacjentów z Covid-19, w tym na oddziałach intensywnej terapii. Dlatego nadal ważne jest ograniczenie kontaktów – podkreślił Seibert.

Decyzja o „lockdownie light” może zapaść już w środę podczas spotkania Merkel z premierami krajów związkowych, które odbędzie się dwa dni wcześniej niż planowano.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 8685, do 437 866 – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

PAP/PJ

Comments are closed.