Niepokojące zapisy w projekcie ustawy przyjętej przez Sejm. Czy czeka nas przymus szczepień?

Szczepienie - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Facebook
Szczepienie - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Facebook
REKLAMA

W cieniu protestów Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy „O zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi” z roku 2008. Posłowie uchwalili nowe prawo hurtem, zmieniając pakiet ustaw „w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19”. Pozornie niewielka korekta zapisów ustawy z 2008 roku może oznaczać otwarcie furtki, która prowadzić będzie do przymusu szczepień.

Podczas posiedzenia zmianę zapisów ustawy poparły wszystkie kluby sejmowe, za wyjątkiem koła Konfederacji. Posłowie prawicy głosowali przeciw.

Zapisy ustawy w nadal obowiązującym brzmieniu dość precyzyjnie nakładały ograniczenie wolności obywateli w warunkach epidemii i tylko „na zagrożonym obszarze”.

REKLAMA

Artykuł 46a stanowi, że Rada Ministrów „w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego” może określić, w drodze rozporządzenia określenie terytorialne definiując „zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego”.

Na tym obszarze – z tymże to oczywiście może być cały kraj – stosuje się przymusowe restrykcje wobec obywateli. Między innymi jest to „obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie” (art. 46b. pkt.4 ustawy).

Co się zmieniło 22 października w Sejmie? Posłowie zgodzili się na poprawkę i dodanie nowego punktu do wspomnianego art. 46b. Uzyskał on brzmienie – „obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów”. Przy redakcji tekstu zrezygnowano z zawężenia stosowania tych przepisów dla „osób chorych i podejrzanych o zachorowanie”.

Co może oznaczać takie nieprecyzyjne sformułowanie jak: „stosowanie określonych środków profilaktycznych i zabiegów” i czym są owe „środki profilaktyczne”? Może to oznaczać izolację osób z grup ryzyka, ale mogą oznaczać również zorganizowaną akcję przymusowych szczepień na masową skalę.

Znowelizowana ustawa przyjęta przez Sejm, trafiła teraz do Senatu, który będzie obradował m.in. w tej sprawie w tym tygodniu.

REKLAMA