Szczepionki na koronawirusa jeszcze przed Bożym Narodzeniem? „Jedyna skuteczna strategia walki”

szczepionki
Fot. Pixabay

W Wielkiej Brytanii jeszcze przed Bożym Narodzeniem ma być gotowa szczepionka na koronawirusa. Poinformowała o tym w środę Kate Bingham, odpowiedzialna z ramienia brytyjskiego rządu za szczepienia.

Szefowa UK Vaccine Taskforce nie określiła jednak, jaka szczepionka może zostać wykorzystana. Przyznała tylko, że szczepienia zostaną przeprowadzone, jeżeli dwa preparaty, albo chociaż jeden z nich, okażą się bezpieczne i skuteczne.

Sądzę, że rozpoczęcie tych szczepień byłoby możliwe jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, jednak bardziej jest realne, że nastąpi to na początku 2021 r. – mówiła Bingham.

Jednym z preparatów może być ten opracowywany przez specjalistów Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firmę farmaceutyczną AstraZeneca. To jedna z najbardziej zaawansowanych na świecie szczepionek przeciwko COVID-19, która znajduje się w trzeciej – przedrejestracyjnej fazie badań klinicznych.

Niedawno opublikowano wczesne wyniki badań. Sugerują one, że szczepionka wywołuje silną odpowiedź immunologiczną u osób powyżej 55. roku życia, czyli najbardziej narażonych na zakażenie.

Nieznane są jednak pełne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych. Jak podkreśla prof. Jonathan Ball z University of Nottingham, kluczowe jest to, czy szczepionka chroni przed chorobą COVID-19, a przynajmniej jej ciężkim przebiegiem.

Podobnie jest ze szczepionkami przeciwko grypie sezonowej. Nie chronią one zawsze przed zakażeniem wirusem grypy, ale u zaszczepionych choroba ma przebiegać łagodniej i na ogół bez ciężkich powikłań.

We wtorek Kate Bingham stwierdziła na łamach pisma medycznego „Lancet”, że pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 nie mogą być doskonałe. Podkreśliła, że mogą nie uchronić wszystkich zaszczepionych.

„Jednak szczepienia powszechnie uznawane są za jedyną skuteczną strategię walki z pandemią, która obecnie rozprzestrzenia się globalnie” – przekonywała.

Źródła: wirtualnemedia.pl

Comments are closed.