Andrzej Duda proponuje nowy-stary kompromis aborcyjny. Ustawa trafi do Sejmu

Andrzej Duda podpisuje ustawę. Zdjęcie ilustracyjne / fot. PAP
Andrzej Duda podpisuje ustawę. Zdjęcie ilustracyjne / fot. PAP

– Po przeprowadzeniu konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – przekazał Prezydent Andrzej Duda.

Propozycja Prezydenta ma uspokoić nastroje społeczne i doprowadzić do zawężenia interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Jak przekazuje RMF FM „aborcja nie będzie dozwolona w przypadku zespołu Downa u dziecka, ale projekt ma zawierać szczegółową listę chorób i wad letalnych, kiedy aborcja będzie dopuszczalna”.

Projekt po konsultacjach z ekspertami ma trafić do Sejmu w najbliższych dniach. Oznaczałoby to większą ochronę życia niż dotychczas obowiązujące przepisy nazywane mylnie kompromisem – kompromis został złamany już w 1996 roku przez SLD.

Prezydent „rozumie obawy”

Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w wydanym w piątek oświadczeniu poinformował, że rozumie obawy kobiet wynikające z niedawnego orzeczenia TK ws. aborcji.

Jak zaznaczył, w ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiał, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami.

Prezydent podkreślił, że po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

Jak dodał, oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.

Comments are closed.