Antysemicka Partia Pracy. Jej były lider Corbyn zawieszony za tolerowanie i lekceważenie problemu

Partia Pracy musi zapłacić odszkodowanie za oszczerstwa wobec swych byłych pracowników i dziennikarza, którzy ujawnili antysemickie praktyki w czasach, gdy jej liderem był Jeremy Corbyn. Zdjęcie: PAP/EPA NEIL HALL
Partia Pracy musi zapłacić odszkodowanie za oszczerstwa wobec swych byłych pracowników i dziennikarza, którzy ujawnili antysemickie praktyki w czasach, gdy jej liderem był Jeremy Corbyn. Zdjęcie: PAP/EPA NEIL HALL

Brytyjska Partia Pracy zawiesiła swego byłego przewodniczącego. Jeremy Corbyn zlekceważył raport komisji o ty, iż partia pod jego kierownictwem była jawnie rasistowska i antysemicka.

Brytyjska Komisja ds. Równości i Praw Człowieka (EHRC) opublikowała raport, w którym wskazuje, że w Partii Pracy panował systemowy antysemityzm i rasizm. Kierownictwo partii na czele z Jeremy Corbynem dopuściło się poważnych błędów, lekceważyło doniesienia o antysemityzmie i skargi osób, które uznały się za prześladowane z powodów rasowych.

Państwowa komicja EHRC uznała, że za wszystko odpowiada kierownictwo partii. – Ówczesny przywódca partii Jeremy Corbyn jest absolutnie odpowiedzialny za to, co się wtedy wydarzyło – oznajmił szef komisji Alasdair Henderson

Tymczasem były lider lewicowej partii, za którego czasów dochodziło do antysemityzmu Jeremy Corbyn całkowicie zlekceważył ustalenia raportu i uznał je za „przesadzone”.

– Nie zagradzam się z ustaleniami komisji i uważam, że są dramatycznie przesadzone z powodów politycznych – powiedział Corbyn w rozmowie z dziennikiem „Guardian”. – Jeden antysemita to o jednego za dużo, ale skala problemu została również dramatycznie wyolbrzymiona z powodów politycznych przez naszych przeciwników wewnątrz i spoza partii, a także przez większość mediów. Mam szczerą nadzieję, że relacje ze społecznościami żydowskimi można odbudować. Chociaż nie zgadzam się ze wszystkimi ustaleniami, ufam, że zalecenia zostaną szybko wdrożone, aby pomóc w przejściu trudnych chwil.

Na te słowa szybko zareagowało obecne kierownictwo partii i zawiesiło go w prawach członka partii. – W świetle jego dzisiejszych komentarzy i nie wycofania ich, Partia Pracy zawiesiła Jeremy’ego Corbyna do czasu zakończenia dochodzenia – oświadczył rzecznik partii. Chodzi o osobne dochodzenie, które wewnętrznie prowadzi Partia Pracy.

– Zawiedliśmy Żydów, naszych członków, naszych zwolenników i brytyjską opinię publiczną. W imieniu Partii Pracy bardzo mi przykro z powodu całego bólu i żalu, jaki został spowodowany – powiedział nowy przywódca Partii Pracy, Sir Keir Starmer.

Comments are closed.