Francja odpowiada na zamach w Nicei. Więcej wojska na ulicach, podniesiony stopień alarmu, ostrzeżenie dla Francuzów za granicą

Policja francuska w akcji Fot. Twitter Massaus

W piątek 30 października obradowała w Paryżu pod przewodnictwem prezydenta Emmanuela Macrona Rada Obrony kraju. Zdecydowano, że w ramach operacji antyterrorystycznej „Sentinelle” liczba żołnierzy patrolujących ulice miast zwiększy się z 3 do 7 tys.

120 dodatkowych policjantów skierowano do Nicei. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział wzmocnienie patroli policji i żandarmerii na terytorium całego kraju. Do służby powołano od poniedziałku 3 listopada 3500 żandarmów rezerwistów.

„Wzmocnienie bezpieczeństwa będzie widoczne w dniu Wszystkich Świętych” – zapewnił minister spraw wewnętrznych. Chodzi o cmentarze i kościoły. Od poniedziałku dodatkowo chronione będą też szkoły.

Wzrasta przede wszystkim jednak liczba żołnierzy, którzy patrolowali w ramach operacji „Sentinel” ważne obiekty, w tym dworce, okolice miejsc kultu i gmachów publicznych. Według ministra obrony Florence Parly, dodatkowe rozmieszczenie żołnierzy rozpoczęto już w czwartek 29 października.

Do najwyższego poziomu alertu podniesiono też dotyczący bezpieczeństwa plan „Vigipirate”. Jest to poziom możliwego ataku na całym terytorium kraju.

Operację Sentinel rozpoczęto w 2015 roku, po atakach z 7, 8 i 9 stycznia. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa miejsc uznanych za narażone na zagrożenie terrorystyczne. Dotyczy to szkół, miejsc kultu, pomników, dworców, lotnisk itp. Żołnierze tej operacji są specjalnie przeszkoleni, aby stawić czoła zagrożeniu terrorystycznemu.

Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian dodatkowo chce zapewnić bezpieczeństwo Francuzów za granicą. Zostali oni ostrzeżeni o zagrożeniu, zwłaszcza w państwach muzułmańskich. W tej sprawie przekazano osobne instrukcje ambasadorom.

7 tys. żołnierzy na ulicach, ale niektórzy przypominają, że to o tysiąc mniej, niż liczba tzw. zradykalizowanych osób, która znajduje się w kartotece „S” francuskiej policji:

Macron fait passer l’effectif Vigipirate à 7000 soldats. Les fichés S, il y en a plus de 8000

Źródło: Le Figaro

Comments are closed.