Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki w masce z zaworami/Zdjęcie ilustracyjne/Foto: Krystian Maj/KPRM
REKLAMA

Premier Morawiecki: jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tysięcy mieszkańców będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny m.in. zakaz przemieszczania się.

Wszystkie zapowiedziane dziś na konferencji premiera nowe restrykcje zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

W galeriach handlowych czynne będą tylko sklepy spożywcze, apteki i punkty usługowe. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

REKLAMA

Minister Zdrowia Niedzielski dodał, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest na granicy wydolności. Przyrasta jednak liczba zgonów; musimy doprowadzić do drastycznego zahamowania liczby zachorowań.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Członek Rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban stwierdził natomiast, że możliwy jest wzrost liczby zachorowań uniemożliwiający pomoc chorym.

– Proszę nie traktować respiratorów jako złotego środka na ozdrowienie. W szpitalu, w którym pracuje mamy 60 proc. zgonów. Ten odsetek zgonów może dochodzić do 90 proc. zgonów – stwierdził. – Wciśnijmy hamulec, zapnijmy pasy bezpieczeństwa i zacznijmy się zachowywać jak na wiosnę. Inaczej ten system będzie niewydalny – stwierdził rządowy ekspert.

(PAP)

REKLAMA