Kolejna dymisja w rządzie. Co się dzieje?

Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
REKLAMA

Po tym, jak w czwartek około południa z funkcji wiceministra zdrowia zrezygnowała Józefa Szczurek-Żelazko, kilkadziesiąt minut później o dymisji poinformował również wiceminister nauki – Wojciech Maksymowicz.

„Złożyłem dziś rezygnacji z pełnionej przeze mnie funkcji wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. Przez ostatni czas starałem się swoim doświadczeniem i wiedzą służyć Polsce w najlepszy możliwy sposób. Wiele rzeczy udało się usprawnić, część projektów jest jeszcze w trakcie realizacji, m.in. bardzo ważny projekt ustawy o biobankach, danych medycznych dla potrzeb nauki, rozporządzenie o nauczaniu lepszego kontaktu lekarza z pacjentem” – wymieniał Maksymowicz.

Zaznaczył jednak, że przede wszystkim jest lekarzem, a nie politykiem.

REKLAMA

„Ojczyzna jest obecnie w potrzebie (…) Najbardziej potrzebuje teraz lekarzy i pielęgniarek, dlatego też wracam do operowania chorych z nowotworami mózgu, pacjentów z kliniki 'Budzik’, jak również przystępuje do pracy w oddziale covidowym szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie” – w taki sposób opakował medialnie swoje odejście były już wiceminister nauki.

Wiceminister zdrowia odchodzi

Nieco wcześniej dymisję z funkcji wiceministra zdrowia złożyła Józefa Szczurek-Żelazko.

„Informuję, że złożyłam rezygnację z funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, które pełniłam przez okres czterech lat. Praca w Ministerstwie Zdrowia była dla mnie dużym wyzwaniem i zaszczytem” – przekazała Szczurek-Żelazko w mediach społecznościowych.

Podziękowała za „wsparcie, życzliwość i współpracę wszystkim osobom, które miała przyjemność spotkać na swojej drodze”.

Poinformowała też, że będzie kontynuować pracę jako poseł na Sejm, „wykorzystując wiedzę i zdobyte doświadczenie”.

Wpis wiceminister Szczurek-Żelazko o rezygnacji zamieszczony na Twitterze skomentował tam szef resortu Adam Niedzielski. „Dziękuję Min. @SzczurekZelazko za cztery lata ciężkiej pracy dla Polski oraz za deklarację dalszego zaangażowania i wspierania procesu reformowania systemu opieki zdrowotnej” – napisał minister.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz dodał, że odejście z resortu wiceminister Szczurek-Żelazko jest pokłosiem „wyłącznie powodów osobistych”.

„Dziękujemy za olbrzymi wkład pracy, który pani minister włożyła w działania resortu, szczególnie w dobie epidemii” – powiedział rzecznik MZ.

REKLAMA