Francja wzmacnia ochronę granic przed terrorystami. Macron chce je zamknąć i zawiesić działanie Traktatu z Schengen

Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA
Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA
REKLAMA

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek podwojenie sił bezpieczeństwa na granicach kraju w związku z podwyższonym zagrożeniem terrorystycznym oraz potrzebę zmian w zasadach regulujących strefę Schengen.

Prezydent udał się w czwartek do strefy przygranicznej Perthus w regionie Pireneje Wschodnie, gdzie zapowiedział podwojenie sił bezpieczeństwa na granicach Francji z 2400 do 4800 funkcjonariuszy, aby walczyć z zagrożeniem terrorystycznym, handlem ludźmi i nielegalną imigracją.

Decyzja wynika z „nasilenia się zagrożenia terrorystycznego” po ostatnich atakach we Francji, w szczególności w Nicei – wyjaśnił szef państwa.

REKLAMA

Prezydentowi towarzyszył minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oraz sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

Macron stwierdził również, że „opowiada się za dogłębną” zmianą zasad regulujących strefę Schengen i swobodne przemieszczanie się w Europie.

– Wzywam do reformy zasad Schengen i większej kontroli – dodał, zaznaczając, że w grudniu przedstawi Radzie Europejskiej propozycje w tym zakresie.

Prezydent uznał jednak, że zmiana konstytucji Francji nie jest uzasadniona w obliczu zagrożenia terrorystycznego. Na zmianę naciskają prawicowi politycy.

Podobnie wypowiada się mer Nicei. W związku z atakiem terrorystycznym, do którego doszło niedawno w jego mieście, Christian Estrosi chce zawieszenia „na pewien czas” układu z Schengen oraz zaostrzenia zasad przyznawania azylu uchodźcom.

– Do ataku terrorystycznego w Nicei doszło, ponieważ miasto znajduje się nad morzem, gdzie przybywają migranci w sytuacji, kiedy nie ma kontroli granic – oświadczył Estrosi w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika „Nice-Matin”.

Mer Nicei zaapelował o zawieszenie „na pewien czas” układu z Schengen, który umożliwia podróżowanie bez kontroli granicznych w 26 krajach europejskich.

Sprawca ataku w bazylice Notre Dame w Nicei 29 października śmiertelnie ranił trzy osoby, krzycząc „Allahu Akbar”.

Zamachowiec, 21-letni obywatel Tunezji Brahim Aouissaoui, przybył nielegalnie do Europy, na włoską wyspę Lampedusa, pod koniec września. Do Nicei przyjechał we wtorek 27 października, dwa dni przed atakiem – przypomniał Estrosi, wpływowy polityk centroprawicowego ugrupowania Republikanie.

Estrosi chce również, aby uchodźcy pozbawiani byli statusu ochronnego w przypadku popełnienia przestępstwa. Według niego „wszystkie procedury azylowe muszą być przeprowadzane w konsulatach generalnych znajdujących się na terytorium krajów obywateli ubiegających się o azyl”, a nie w krajach, do których te osoby przyjeżdżają.

W sobotę rano w Nicei odbędzie się ceremonia oddania hołdu ofiarom ataku terrorystycznego w Nicei z udziałem premiera Jeana Castexa – poinformował Estrosi.

REKLAMA