Pierwszy wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta kardynała Gulbinowicza

Kard. Henryk Gulbinowicz.
Kard. Henryk Gulbinowicz. (Fot. PAP)

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział wniosek do radnych o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta kardynała Henryka Gulbinowicza. W piątek Stolica Apostolska poinformowała o cofnięciu Gulbinowiczowi m.in. prawa używania insygniów biskupich.

Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat w tej sprawie.

„W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich” – czytamy w dokumencie.

Duchowny został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Nakazano mu też wpłacenie „pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich”.

Michalkiewicz. The Movie

Sytuacja jest jednoznaczna

Na decyzję Stolicy Apostolskiej zareagował w piątek prezydent Białegostoku; Henryk Gulbinowicz jest od 2000 roku honorowym obywatelem tego miasta, odbierając ten tytuł świętował też w mieście 50-lecie święceń kapłańskich.

„W związku z decyzją Stolicy Apostolskiej, w porozumieniu z przewodniczącym Rady Miasta Białystok, wystąpię z wnioskiem o pozbawienie honorowego obywatelstwa naszego miasta kardynała Henryka Gulbinowicza” – napisał Truskolaski w mediach społecznościowych.

Prezydent Białegostoku dodał, że termin rozpatrzenia takiego wniosku zależy od przewodniczącego rady. Zaznaczył, że dla niego sytuacja jest „jednoznaczna”; przypomniał że jeszcze w 2019 roku wystąpił z listem do stosownych instytucji watykańskich o opinię dotyczącą trzech katolickich hierarchów – honorowych obywateli miasta, w tym właśnie Henryka Gulbinowicza, gdy pojawiły się medialne informacje o tym, że mieli oni tuszować aferę dotyczącą pedofilii duchownych. Odpowiedzi nie dostał.

Święcony był w Białymstoku

„Skoro pośrednio nadeszła odpowiedź, to trzeba niejako iść za ciosem. Nie możemy sobie pozwolić na to, że osoba, która nawet jest niegodna pochówku czy mszy w katedrze wrocławskiej, może być honorowym obywatelem Białegostoku” – dodał. Wyraził nadzieję, że jego wniosek poprą przynajmniej radni Koalicji Obywatelskiej (którzy w radzie mają większość).

97-letni obecnie Henryk Gulbinowicz w Białymstoku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1970 roku został administratorem tamtejszej archidiecezji. W 1976 roku został przeniesiony do Wrocławia, gdzie został metropolitą wrocławskim.

PAP/PJ