Rekord. Spółka Szumowskiego dostała kontrakt wart ponad miliard złotych

Marcin Szumowski.
Marcin Szumowski. / foto: YouTube

Takiego kontraktu jeszcze nie było – to rekord w dotychczasowej historii polskiej biotechnologii. Spółka OncoArendi, której udziałowcem jest Marcin Szumowski, brat byłego ministra zdrowia Łukasza, podpisała umowę z belgijską firmą Galapagos NV opiewającą na ponad miliard złotych.

Wartość kontraktu to dokładnie 322 mln euro (ok. 1,4 mld zł). W przyszłości może zarobić jeszcze więcej, bo przewidziane są tantiemy z ewentualnej sprzedaży leku.

Co jest tyle warte? OncoAnredi sprzedaje technologię inhibitorów chitynaz. To cząsteczki, które mają pomóc w walce z włóknieniem płuc czy astmą. Belgijska firma, kupując technologię, pozyskuje licencję na globalną sprzedaż leku.

„Zgodnie z postanowieniami Umowy, Spółka przyznała Galapagos wyłączne prawo do dalszych badań, rozwoju, wytwarzania oraz sprzedaży leku zawierającego Cząsteczkę OATD-01, a także innych podwójnych inhibitorów chitynaz rozwijanych przez Spółkę” – podano w komunikacie.

Nazwa cząsteczki, która pomoże w walce z włóknieniem, to OATD-01. Blokuje ona „ekspresję białek chitynazowych”.

„Jak obrazowo tłumaczą to członkowie zarządu OncoArendi – tak jak wirus COVID-19 jest groźny, bo namnaża się w organizmie, tak właśnie namnażając się w płucach białka chitynazowe powodują ich włóknienie i powolną śmierć. Cząsteczka polskiej spółki powstrzymuje ten proces” – czytamy na money.pl

To nasz kandydat kliniczny. Zakończyliśmy już badania. Teraz czas na pacjentów. Udało nam się opracować cząsteczki, które blokują rozwój włóknienia płuc. Dziś ta choroba potrafi zabić chorego w kilka lat. Dzięki naszej technologii jesteśmy w stanie znacząco spowolnić jej przebieg, a może nawet całkowicie wstrzymać jej rozwój – cieszy się w rozmowie z money.pl Rafał Kamiński, jeden z członków zarządu OncoAnredi.

OncoArendi Therapeutics S.A. należy w większości do polskiego miliardera Michała Sołowowa. Mniejszościowym udziałowcem jest Marcin Szumowski.