Masz telefon z Androidem? Szykuj pieniądze. Google chce opłat za niektóre funkcje w aplikacjach

Smartfon. Foto: Pixabay
Smartfon. Foto: Pixabay

Aplikacje Google sprawiły, że telefony z Androidem cieszą się wielką popularnością. Teraz gigant zamierza odzyskać zainwestowane pieniądze.

Ok. 75 proc. telefonów na świecie posiada system operacyjny Google Android. Kupując taki telefon oprócz systemu operacyjnego dostajemy pakiet przeinstalowanych aplikacji od Google – jak chociażby Zdjęcia czy Google Mail.

Teraz okazuje się, że Google zamierza zacząć zarabiać na popularności swojego systemu i aplikacji.

Jak ujawnił portal „The Verge” w ostatniej aktualizacji aplikacji Zdjęcia odkryto zaskakujący zapis.

Aplikacja Zdjęcia służy do przeglądania i edycji wykonanych telefonem fotografii. Zgodnie z treścią dokumentu dot. aktualizacji aplikacja może otrzymać dodatkowe opcje edycji oraz większą przestrzeń na dane.

Ale z tych opcji cieszyć się będą tylko abonenci Google One. To wywołało spore kontrowersje – czy dotychczasowe funkcje edycji fotografii zostaną też schowane za paywallem?

„The Verge” ocenia, że Google nie tyle będzie zabierać funkcje aplikacji, co oferować nowe tylko dla abonentów. Jednak nic nie jest pewne.

Niedawno głośnych echem obiły się zmiany w aplikacji Google Meet. Aplikacja miała oferować bezpłatne rozmowy bez limitu.

Tymczasem niedawno ogłoszono, że limit długości połączeń zostanie wprowadzony. Ponadto aplikacja otrzymała funkcję wyciszania szumów… ale korzystać z niej mogą tylko posiadacze G Suite Enterprise i G Suite Enterprise dla Szkół i Uczelni.

Użytkownicy nie posiadający abonamentu z opcji nie skorzystają.

Źródło: The Verge