Aktualizujcie telefony! W 2021 przestaną działać niektóre strony internetowe w smartfonach z Androidem

Smartfon. Foto: Pixabay
Smartfon. Foto: Pixabay

Od przyszłego roku możemy stracić możliwość przeglądania niektórych stron w Internecie. Powodem jest system operacyjny Google Android.

Czy macie w telefonie system operacyjny Google Android? Jeśli tak, to upewnijcie się, że jest zaktualizowany.

Rok 2021 może dla wielu okazać się niemiłą niespodzianką. Powodem jest obsługa HTTPS i Let’s Encrypt, które odpowiada za dostarczanie certyfikatów dla stron internetowych.

Let’s Encrypt planuje zakończyć wsparcie dla starszych wersji systemu operacyjnego Google Android. Proces ruszy w styczniu i potrwa kilka miesięcy.

W efekcie wiele stron internetowych może przestać uruchamiać się na naszych telefonach. Po wprowadzeniu zmian problemy z przeglądaniem stron internetowych na telefonie mogą zauważyć właściciele telefonów z systemem operacyjnym starszych od Google Android 7.1.1.

Jeżeli nie mamy takiego systemu operacyjnego będziemy musieli pobrać aktualizację. A jeśli jest to niemożliwe, to pozostaje wymiana telefonu.

Jedynym rozwiązaniem awaryjnym jest pobranie przeglądarki Firefox. Jak wyjaśnia „Komputer Świat” wspiera ona certyfikaty Let’s Encrypt.

Jednak i tutaj pozostaje problem. Firefox na telefon wymaga systemu operacyjnego Google Android 5.0 lub nowszego. Jeśli i takiego nie posiadamy, to pozostaje wymiana telefonu.

Źródło: Komputer Świat