Będzie jeszcze więcej biurokratów?! Unia zmieni proces naboru

Komisja Europejska. Foto: Pixabay
Komisja Europejska. Foto: Pixabay
REKLAMA

Czy Brukselę czeka wielka zmiana pokoleniowa? Kontrolerzy chcą, aby Unia Europejska zmieniła sposób rekrutacji urzędników.

Unijni kontrolerzy chcą, żeby Unia Europejska uprościła sposób rekrutacji nowych urzędników i ułatwiła im dostęp do stanowisk.

Oficjalnym powodem jest obecna procedura, w wyniku której od lat unijne urzędy zdominowane są przez urzędników z Belgii i Luksemburga.

REKLAMA

I to nawet nie młodych, a starych wyjadaczy.

O ile unijni kontrolerzy przekonują, że urzędnicy są kompetentni to widać zależności w ich wyłanianiu.

– Dwie trzecie wydarzeń promujących zatrudnienie w instytucjach UE, zorganizowanych pod hasłem „EU Careers”, odbywa się w Brukseli, a EPSO pozyskuje do udziału w konkursach głównie osoby, które mieszkają już w Belgii lub Luksemburgu i z których wiele pracuje lub pracowało w instytucjach unijnych – wskazuje „Deutsche Welle”.

Zdaniem kontrolerów to wpływa negatywnie na „różnorodność” w instytucjach Unii Europejskiej. Natomiast zajmujący się od 17 lat rekrutacją unijnych urzędników Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) nie podejmuje skutecznych działań, aby pozyskiwać młodych specjalistów do pracy w Unii Europejskiej.

Dość powiedzieć, że cały czas kurczy się odsetek kandydatów poniżej 35 roku życia. Natomiast ok. 62 proc. zatrudnionych niedawno urzędników miało ponad 40 lat.

Przypomnijmy, że co roku o pracę w instytucjach Unii Europejskich ubiega się ponad 50 tys. osób. Na szczęście tylko 2 proc. z nich zostaje zatrudnionych.

Proces rekrutacji składa się m.in. z komputerowych testów sprawdzających rozumienie tekstu, znajomość matematyki czy poziom myślenia abstrakcyjnego. Kandydaci dostają też dodatkowe punkty za kwalifikacje i doświadczenie.

Później wybrani trafiają przed komisję konkursową, a następnie najlepsi trafiają na listę rezerwową dla urzędników.

Kontrolerzy chcą, aby Unia Europejska przyspieszyła cały proces rekrutacji, zmniejszyła koszty konkursów i reagowała na zmieniające się potrzeby. Komisja Europejska zapowiedziała, że reforma nastąpi i od 2023 roku specjaliści będą wybierani według nowych, uproszczonych procedur.

Nie ma jednak informacji, o tym, aby ogólna liczba urzędników się zmniejszyła. A to może oznaczać, że ogólna pula urzędników wzrośnie.

Źródło: Deutsche Welle

REKLAMA