Najnowszy sondaż poparcia. PO dogania PiS, Konfederacja za plecami Lewicy

Kaczyński, Budka, Czarzasty i Korwin-Mikke.
Sondaż poparcia partii politycznych. Na zdjęciu jej liderzy. (Fot. PAP/kolaż)

Prawo i Sprawiedliwość niezmiennie prowadzi w sondażach poparcia partii politycznych, ale przewaga nad drugą Platformą Obywatelską w ostatnich tygodniach zmniejszyła się – wynika z kolejnego badania, tym razem pracowni Social Changes dla portalu wpolityce.pl.

32 proc. wyborców – o 2 pkt więcej niż w poprzednim badaniu – zadeklarowało chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę.

Również 2 pkt zyskała Koalicja Obywatelska, na którą wskazało 29 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z poparciem 15 proc., o 1 pkt więcej niż poprzednio.

Czwarte miejsce zajęła Konfederacja, na którą wskazało 9 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 pkt.

O 1 pkt więcej badanych poparło Polskie Stronnictwo Ludowe z Kukiz’15, cieszące się obecnie poparciem 7 proc. badanych.

Spadła też liczba osób niezdecydowanych. Obecnie odpowiedź „inne ugrupowanie” wskazuje 8 proc. badanych, a tydzień temu było to 13 proc.

Sondaż poparcia partii politycznych. Wariant z Hołownią

Z kolei w scenariuszu uwzględniającym start ugrupowania Szymona Hołowni, PiS nadal jest na pierwszym miejscu z poparciem 31 proc. badanych.

Na drugiej pozycji jest Polska 2050 (22 proc. poparcia), na trzeciej KO (21 proc.), na czwartej Lewica (12 proc.), na piątej Konfederacja (8 proc.), a na ostatniej PSL z Kukiz’15 z poparciem 5 proc., czyli na granicy progu wyborczego lub poniżej – jeśli wystartowaliby jako koalicja.

W scenariuszu ze startem Polski 2050 Szymona Hołowni, na „inne ugrupowanie” chciałoby zagłosować 1 proc. badanych.

Deklarowana w sondażu frekwencja jest na poziomie 63 proc., przy czym 46 proc. „zdecydowanie”, a 17 proc. „raczej” wzięłoby udział w głosowaniu.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym; było przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1088 osób w dniach 6-9 listopada 2020 r.