
Polski premier Mateusz Morawiecki w liście do szefów instytucji unijnych i kanclerz Niemiec dot. budżetu UE wskazuje, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu dot. praworządności – poinformowało PAP źródło unijne.
List Morawieckiego trafił do szefa Rady Europejskiej Charles’a Michela, szefowej KE Ursuli von der Leyen i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
„Polski premier w liście sprzed kilku dni informuje, że mechanizm dotyczący praworządności musi być zgodny z traktatami unijnym i ustaleniami Rady Europejskiej z lipca br. Wskazuje też, że Polska pozytywnie ocenia kształt mechanizmu w części dotyczącej zapobiegania nadużyciom finansowym” – powiedział rozmówca PAP, który zapoznał się z listem.
„Uznaniowe mechanizmy”
Jak poinformowało unijne źródło, Morawiecki zwraca uwagę w liście, że prawo, które dotyczy interesów budżetowych UE jest wtórne wobec traktatów unijnych i nie można w regulacjach dotyczących mechanizmu naruszać zasad zawartych w tych traktatach.
„Polski premier informuje w liście, że nie można akceptować uznaniowych mechanizmów, które są oparte na politycznych kryteriach. Informuje także, że rozwiązania budżetowe wynegocjowane na szczycie UE w lipcu br. mogą w praktyce nie zostać zaimplementowane, co mogłoby grozić pozbawieniem państw członkowskich narzędzi do walki z kryzysem” – powiedziało źródło.
„Polski premier wskazuje, że bez gwarancji dla poszanowania traktowych praw państw członkowskich trudno widzieć możliwości ratyfikowania budżetu w parlamencie. Polski premier informuje również, że liczy na szybkie osiągnięcie porozumienia między krajami członkowskimi i wdrożenie mechanizmów budżetowych” – dodało źródło.
Rozmowa Morawieckiego z Merkel
Morawiecki rozmawiał też w czwartek za pośrednictwem wideołączy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Komisja Europejska potwierdziła w czwartek, że dostała list od polskiego rządu ws. wieloletniego budżetu i mechanizmu powiązania funduszy unijnych z praworządnością.
„Otrzymaliśmy taki list” – odpowiedział pytany przez PAP rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Powiązanie budżetu z praworządnością
Zawarte na początku listopada porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w Radzie UE w sprawie powiązania praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia pieniędzy unijnych, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa. Decyzje w tej sprawie miałyby podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Rozwiązania te muszą jeszcze finalnie zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE.
Projekt rozporządzenia dotyczącego mechanizmu jest częścią pakietu rozporządzeń okołobudżetowych. Aby został przyjęty, wymaga tylko większości kwalifikowanej w Radzie UE i zwykłej większości w Parlamencie Europejskim, jednak jako część całego pakietu budżetu unijnego wymaga jednomyślności.
Jako pierwsze o liście Morawieckiego do unijnych przywódców poinformowało w czwartek Radio RMF FM. Podało, że Polska oficjalnie zagroziła UE wetem unijnego budżetu, odrzucając projekt rozporządzenia uzależniającego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności.
Źródło: PAP