Eksperyment medyczny na Polakach? Jacek Wilk: Przymuszanie może dokonywać się środkami pośrednimi

Jacek Wilk oraz szczepionka. / foto: Wikimedia/Pixnio (kolaż)
REKLAMA

Jacek Wilk, polityk Konfederacji i były poseł, pisze na Facebooku o możliwym eksperymencie medycznym na Polakach. Odnosi to oczywiście do niesprawdzonej szczepionki na koronawirusa, która choć formalnie nie będzie przymusowa, to rząd może wymuszać jej stosowanie innymi środkami.

Amerykański producent leków Pfizer przekazał w poniedziałek, że badania na ludziach sugerują, że jego szczepionka na koronawirusa jest w 90 procentach skuteczna w zapobieganiu infekcjom COVID-19.

Kamień milowy

Dzisiaj jest wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwszy zestaw wyników z naszego badania 3 fazy szczepionki COVID-19 dostarcza wstępnych dowodów na to, że nasza szczepionka może zapobiegać COVID-19 – przekazał dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.

REKLAMA

Ustanawiamy kamień milowy w naszym programie rozwoju szczepionek w czasie, gdy świat potrzebuje tego najbardziej, ponieważ wskaźniki infekcji ustanawiają nowe rekordy, szpitale są bliskie osiągnięcia zdolności produkcyjnych, a gospodarki walczą o ponowne otwarcie – dodał.

Jeśli zostanie zatwierdzona, szczepionka będzie wymagała od pacjentów otrzymania dwóch zastrzyków, przy czym druga szczepionka nastąpi 21 dni po pierwszej.

Wiemy, że jest to szczepionka dwudawkowa, więc chcemy mieć pewność, że możemy zarządzać i dostarczeniem pierwszej dawki, jak i zapewnić dostawę drugiej dawki – powiedział gen. Gus Perna, szef programu rządu USA mającego na celu zaszczepienie 300 milionów Amerykanów przeciwko koronawirusowi.

Eksperyment na Polakach?

I choć premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że szczepienia na koronawirusa nie będą obowiązkowe, to sugerował, iż funkcjonowanie bez nich nie będzie możliwe. Zdaniem Jacka Wilka przymuszanie do przyjęcia szczepionki w jakikolwiek sposób jest niezgodne z prawem.

W pierwszej kolejności zapowiadany jest przymus szczepień dla pracowników wybranych służb. Przymuszenie przyjęcia szczepionki przez pozostałych może jednak dokonywać się środkami pośrednimi, np. poprzez odmawianie osobom niezaszczepionym możliwości korzystania z usług publicznych lub nawet prywatnych – pisze Wilk.

Okazuje się, że kupowana szczepionka nie przeszła jeszcze badań klinicznych III i IV fazy. Dlatego też nie mamy pewności, że jest ona bezpieczna. Masowe podawanie takiej szczepionki może nosić znamiona eksperymentu medycznego. Tymczasem prawo zakazuje stosowania na kimkolwiek takich eksperymentów – także medycznych – bez jego uprzedniej, wyraźnej i jednoznacznej zgody – dodaje były poseł.

Jak podkreśla Wilk „system prawa daje skuteczne możliwości obrony zarówno przed bezpośrednim, jak i pośrednim przymusem szczepień”.

Szczepieni i niezaszczepieni

Zapowiedzi takiego przymuszania już się pojawiły. – Prowadzimy rozmowy ze służbą zdrowia w tej sprawie. Szczepionka, test lub inne metody mają być połączone z cyfrowym biletem tak, żeby każdego można poddać weryfikacji – mówi przewodniczący Ticketmaster, Mark Yovich, mówi w wywiadzie dla „Billboard”. To pierwsza branża, która przyznaje, że chce dzielić ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych.

Na 24-72 godziny przed koncertem właściciel biletu musiałby przedstawić zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny test na obecność koronawirusa – wyjaśnia „Billboard”.

Nowa normalność. Bez szczepionki nie będzie można „normalnie” uczestniczyć w życiu społecznym

REKLAMA