Europejscy wydawcy prasy oskarżają Google. Chcą równego traktowania

Siedziba Google / Fot. Wikimedia Commons
Siedziba Google / Fot. Wikimedia Commons

Europejscy wydawcy prasy oraz firmy technologiczne wystosowały do Komisarz UE Margrethe Vestager list otwarty, w którym oskarżają Google o stosowanie nieuczciwych praktyk Google i nadużywanie dominujące pozycji na rynku. Wśród nadawców znaleźli się również polscy wydawcy.

„130 firm i 28 organizacji branżowych, w tym Izba Wydawców Prasy, do której należy też wydawca „Rzeczpospolitej” wzywają Komisję Europejską do wyegzekwowania przestrzegania przez Google decyzji dotyczącej wyszukiwarki Google Search (Zakupy) z 2017 r. i podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zaprzestania faworyzowania i świadczenia usług Google na ogólnych stronach wyników wyszukiwania” – informuje portal rp.pl.

„Chociaż rywalizujemy między sobą o najlepszą obsługę konsumenta, wszyscy mamy do czynienia z silną rywalizacją ze strony Google na naszych rynkach wyspecjalizowanych usług wyszukiwania. Google bowiem nie hołduje zasadzie uczciwej konkurencji i wkracza na każdy z tych rynków, wykorzystując swoją dominację w ogólnym wyszukiwaniu w Internecie” – piszą sygnatariusze listu.

Chodzi o preferencyjne traktowanie przez Google własnych usług na stronach ogólnych wyników wyszukiwania. Sygnatariusze skarżą się, że „żadna konkurencyjna usługa nie może wyświetlać równoważnych pól na ogólnych stronach wyników wyszukiwania Google, nawet jeśli mogą one dostarczać bardziej trafnych wyników niż Google”.

Google stosuje tę praktykę wbrew decyzji KE z 27 czerwca 2017 r. „Komisja powinna zatem w pierwszej kolejności wykorzystać już wprowadzone przez siebie narzędzia, aby zapewnić równe traktowanie firm na ogólnych stronach wyszukiwarek Google” – piszą sygnatariusze.

Źródło: rp.pl