Przymus bezpośredni: co oznacza i kiedy policja może go użyć

Oddziały prewencji policji rozbiły Marsz Niepodległości.
Oddziały prewencji policji rozbiły Marsz Niepodległości. (Fot. PAP)

Działania podjęte przez policję w czasie ostatnie Marszu Niepodległości budzą spore kontrowersje. Warto wiedzieć, czym jest „przymus bezpośredni” i kiedy policja może go zastosować.

– Działania policjantów podczas marszu 11 listopada były zdecydowane. Użyto środków przymusu bezpośredniego, m.in. gazu czy broni gładkolufowej – potwierdza Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Komentatorzy zastanawiają się, czy tak ostre środki były wymierne do sytuacji. Wielu porównuje wydarzenia z 11 listopada z marszami Strajku Kobiet, gdy w stronę funkcjonariuszy leciały butelki, a ci nie reagowali. Kilka niezależnych źródeł podaje również informacje o prowokacjach.

Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, mówi „Rzeczypospolitej”, że policja bada, czy zastosowane środki były odpowiednie do sytuacji.

– Po środowych wydarzeniach nie można mówić o nadużyciu środków przymusu przez policję – ocenia gen. Adam Rapacki, były wiceminister spraw wewnętrznych. – Policja nie była stroną atakującą [co do tego zdania są podzielone – red.], w dodatku musiała zadbać o bezpieczeństwo innych uczestników zgromadzenia, choć było nielegalne – uważa generał.

W jakich okolicznościach można zastosować „przymus bezpośredni”

– Istnieje pewnego rodzaju gradacja. Wybór środka zależy od sytuacji i zagrożenia nie tylko funkcjonariusza, ale i osób postronnych – wyjaśnia Mateusz Dróżdż, radca prawny i ekspert do spraw bezpieczeństwa.

Policjant może użyć następujących form przymusu bezpośredniego:

– siłę fizyczną w postaci technik – transportowych, obrony ataku, obezwładnienia

– kajdanki – zakładane na ręce, zakładane na nogi, zespolone

– kaftan bezpieczeństwa oraz pas obezwładniający

– siatkę obezwładniającą

– pałkę służbową

– wodne środki obezwładniające;

– psa służbowego

– pociski niepenetracyjne, lub chemiczne środki obezwładniające

– przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej

– celę zabezpieczającą a także izbę izolacyjną i pokój izolacyjny.

Powinien jednak zacząć od najmniej dotkliwych środków. Zanim funkcjonariusz użyje którejkolwiek z tych form, musi wcześniej ostrzec osobę lub osoby wobec których zamierza to zrobić i wezwać do zachowania zgodnego z prawem.

Źródło: rp.pl