Google wyłączy ci telefon w czasie jazdy. Czy to bezpieczne?

Foto: Pixabay
Telefon Foto: Pixabay

Google stworzyło technologię, która pozwoli wyłączać telefony kierowcom. Ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Jak walczyć z kierowcami, którzy zamiast patrzeć na drogę sięgają cały czas po telefon? Google znalazło na to sposób.

Gigant opracował technologię, która ma zdalnie blokować telefony z systemem operacyjnym Google Android. Jak wyjaśnia portal motohigh.pl nowa technologia ma sprawić, że na drogach będzie bezpieczniej.
Dotychczas najgłośniej było o Apple CarPlay i Android Auto. Te po sparowaniu telefonu z samochodem blokowały klawiatury.

Jednak teraz Google wchodzi na znacznie wyższy poziom. Rozwiązanie nosi nazwę „Automated pacing of vehicle operator content interaction”.

Ta funkcja sprawi, że telefon zostanie całkowicie zablokowany, gdy pojazd się porusza. Gdy telefon znajdzie się w pobliżu samochodu będziemy mogli z niego skorzystać tylko, gdy auto stoi w miejscu.

Plusem tego rozwiązania jest nieutrudnianie zabawy pasażerom. Za całość bowiem odpowiadać będzie sztuczna inteligencja, która na bieżąco analizuje zachowania użytkowników telefonów.

To właśnie sztuczna inteligencja ustali, czy z urządzenia korzysta kierowca czy pasażer.

– Takie predykcje nie są wróżeniem z fusów, bowiem kierowcy ze smartfonów korzystają nieco inaczej. Często nie trafiają w odpowiednie klawisze, a ponadto dotykanie ekranu poprzedzone jest – oby – częstym zerkaniem na drogę – wskazuje Jerzy Wilczek z portalu Bezprawnik.pl.

Jeżeli po telefon sięgnie kierowca, a telefon to wykryje, to wyświetli się komunikat „Paused for safety”. Niemniej nawet entuzjaści wskazują, że technologia bywa zawodna i nie wiadomo, czy sztuczna inteligencja nie pomyli kierowcy z pasażerem (i na odwrót).

Źródło: Bezprawnik

9 KOMENTARZE

  1. Na czarną godzinę mam skitraną Nokie 6310i z ładowarką i przejściówka do karty SIM. Bateria trzyma tydzień. Oni mogą panu majstrowi skoczyć.

  2. Działa to i w drugą stronę. Jadąc samochodem nie będę mógł zadzwonić na 112 że auto nr ABC 1234 jedzie zygzakiem z trudem niosąc zawianego kierowcę. Google miota się od ściany do ściany?

  3. Trochę mało krytyki tego rozwiązania, jak na wolnościowy portal.

    Od karania kierowców za takie coś jest drogówka, a nieustanne śledzenie poczynań właściciela telefonu jest rozwiązaniem niebezpiecznym.

  4. A ja mam starą Nokię. Wiele razy w złości rzucałem nią o ziemię (emocje podczas rozmowy), ale nigdy się nie rozwaliła. Bateria trzyma tydzień. Raz nawet wyławiałem ją z sedesu – nawet się nie wyłączyła. Dzięki niej nauczyłem się żonglować przedmiotami, w tym droższymi telefonami, ku zgrozie gapiów. No i ratuje też przed aplikacją ProteGo – nie da się tam zainstalować żadnego reżymowego inwigilatora. Może kiedyś uratuje mi ta cegła życie na ulicy, kto wie.

Comments are closed.